Na liściach rzepaku ozimego pojawił się mączniak rzekomy. Nalot świadczący o chorobowe widoczny jest na dolnej i górnej blaszce liściowej. Na intensywność porażenia wpływ ma m.in. nawożenie.
Żółtawe plamy z ciemną otoczką wskazują na obecność mączniaka rzekomego (Peronospora parasitica) w rzepaku ozimym. Mączniaka rzekomy jesienią atakuje młodsze i starsze liście. Na dolnej stronie liści objawy widoczne są w postaci szarawobiałego nalotu. Jeśli porażenie będzie wysokie to pierwsze liście właściwe rzepaku mogą obumierać już jesienią, natomiast starsze liście obumierają wiosną.
Na intensywność porażenia wpływ ma m.in. nawożenie. Jeśli plantacje są zaopatrzone w siarkę wówczas występuje mniej symptomów chorobowych. Naukowcy już w latach 90’ i późniejszych dowiedli dodatni wpływ nawożenia siarką na zdrowotność roślin. Wskazali, że zmniejszone porażenie mączniakiem było prawdopodobnie wynikiem wzrostu zawartości glukozynolanów w roślinach. Liczne prace podają, że ich ilość ulega zwiększeniu wraz ze wzrostem dostępnej siarki. Jednocześnie o wpływie na patogeny grzybowe decyduje nie tyle całkowita zawartość tych związków, co ich skład.
Jeśli mączniak pojawia się jesienią, to należy spodziewać się także jego wystąpienia na wiosnę. Tym bardziej należy zwrócić uwagę na nawożenie siarką, ponieważ przy wysokich dawkach nawożenia azotem większe jest (w pewnym stopniu) nasilenie mączniaka, a takie dawki nawożenia azotem stosujemy wiosną.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)