O dużym problemie ze śliwkami bezpośrednio po wschodach rzepaku ozimego, który został wysiany bardzo wcześni informuje nas prof. Marek Mrówczyński, dyrektor IOR-PIB w latach 2018 - 2021 oraz 2007 - 2012. Problem dotyczy póki co Kotliny Kłodzkiej i na plantacjach gdzie rzepak został wcześnie wysiany. Stwierdzono tam uszkodzenia kiełkujących nasion oraz po wschodach także liścieni, za które są odpowiedzialne ślimaki nagie. 

-To duży problem w Kotlinie Kłodzkiej, gdyż wysoka wilgotność po ostatnich intensywnych opadach deszczu oraz wysoka temperatura, zarówno w dzień i nocą, a także panujące tam zachmurzenie, idealnie sprzyjają rozwojowi kolejnych pokoleń ślimaków - tłumaczy prof. Mrówczyński.

Jak i czym zwalczać ślimaki?

W Polsce co kilka lat ma miejsce wielka gradacja ślimaków, która jest największa zawsze w południowych rejonach Polski. Aktualnie w Polsce MRiRW zarejestrowało 24 moluskocydów, które zawierają metaldehyd, natomiast 2 preparaty oparte są o bezpieczne dla środowiska związki fosforowe - fosforan żelaza.

Moluskocydy należy stosować bezpośrednio po zauważeniu ślimaków na plantacji oraz po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi średnio od 2 do 3 ślimaków w pułapce lub 5 % uszkodzonych roślin bezpośrednio przed wschodami oraz w okresie wschodów. Natomiast w fazie 2 - 5 liści progiem szkodliwości jest średnio 4 lub więcej ślimaków w pułapce lub uszkodzonych 10 % roślin w stopniu silnym lub bardzo silnym.