Komunikaty PIORiN dotyczą praktycznie całego województwa dolnośląskiego i niektórych powiatów województwa wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego, opolskiego. W zbożach widoczny jest mączniak, na pszenicy występuje również rdza brunatna pszenicy, łamliwość podstawy źdźbła. Na Dolnym Śląsku aktywne są komunikaty informujące o septoriozie paskowanej liści pszenicy (powiat: Jawor, Złotoryja, Lubin, Polkowice, Głogów). Pojawiła się też na jęczmieniu pasiastość siatkowa jęczmienia.

Porażenie patogenami chorobotwórczymi nie jest obecnie silne i objawy chorobowe występują przeważnie wewnątrz łanu na starszych liściach roślin. Najstarsze liście są ważne w początkowym okresie wiosennej wegetacji, kiedy rośliny budują system korzeniowy. W późniejszych fazach rozwojowych starsze liści roślin nie są już tak istotne.

Wielkość porażenia chorobami zależy od właściwego odżywienia roślin, cech odmianowych. W dużym stopniu na intensywność rozwoju chorób i porażania roślin przez patogeny wpływ ma przebieg warunków pogodowych. Sprzyjają im częste opady deszczu i wysoka wilgotność powietrza, które obserwujemy w obecnym sezonie. Nie są natomiast przychylne silne porywy wiatru osuszające zboża, które przechodzą przez kraj. Dla ochrony roślin przed porażeniem patogenami chorobotwórczymi na najbliższy czas trzeba zaplanować zabieg ochrony w terminie T1, w końcu krzewienia zbóż/ na początku strzelania w źdźbło.