Przed wprowadzeniem nowych przepisów w życie odbędzie się drugie czytanie w Parlamencie Europejskim. Zdaniem brytyjskiego Sekretarza Stanu nie podano dokładnie realnych skutków jakie wywołają zaaprobowane zmiany - ani w przypadku produkcji rolnej ani sytuacji konsumentów unijnych, nie zaprezentowano również dokładnie i nie dowiedziono wpływu, zdaniem Komisji, szkodliwych substancji na zdrowie i jego ochronę oraz ochronę upraw.

Unijna Komisarz ds. Zdrowia Androulla Vassiliou, do najważniejszych założeń nowych przepisów należy zaliczyć przede wszystkim wyłączenie spod unijnej autoryzacji do tej pory dopuszczonych do użytku substancji zawierających czynnik rakotwórcze, toksyczne, substancje stosowane do reprodukcji oraz substancje zawierające endorfinę.

Wyjątkiem od tej zasady będzie użycie wspomnianych szkodliwych substancji dla wybranych produktów, i nie było żadnej innej możliwości zastosowania innych środków ochrony roślin bądź zastępczych, alternatywnych substancji wspomagających produkcję. Wyłączenie to w żadnym wypadku nie dotyczy substancji rakotwórczych.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: Agra Net