Oprzędziki to niewielkie, wydłużone chrząszcze, dorastające do-4-9 mm długości o grubym i krótkim ryjku. Są barwy szarej lub czarnej. Szkodliwe są zarówno osobniki dorosłe i larwy.

Dorosłe chrząszcze oprzędzika po opuszczeniu zimowych kryjówek prowadzą żer uzupełniający na częściach nadziemnych roślin. Widoczne na liściach księżycowate wygryzienia od brzegów blaszek liściowych świadczą o obecności oprzędzików. Stwierdzenie liści uszkodzonych w 10 proc. jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu chemicznego.

Niebezpieczne są uszkodzenia powodowane przez larwy oprzędzików, które niszą brodawki korzeniowe. Wówczas na skutek zakłóconego procesu asymilacji azotu, obserwuje się zahamowanie wzrostu roślin, słabsze kwitnienie i mniej zawiązanych strąków.

Lustracja upraw polega na obserwacji części nadziemnych i podziemnych. Rośliny należy wykopać i dokładnie przyjrzeć się systemowi korzeniowemu, szczególnie brodawkom korzeniowym. Nie tylko obecność larwy świadczy o obecności oprzędzików. Informuje o tym także brak brodawek, przy czym oprócz oprzędzików niszczyć mogą je nicienie.

Plantację trzeba zabezpieczyć przed oprzędzikami. Do walki ze szkodnikiem w uprawach strączkowych zarejestrowane są substancje czynne:

  • acetamipryd, na której bazują insektycydy: AcetGuard, Ceta 20 SP, Kobe 20 SP, Lanmos 20 SP, Mospilan 20 SP, Sekil 20 SP do stosowania w łubinie, bobiku i soi;
  • beta-cyflutryna, na której bazuje insektycyd: Tekapo 025 EC do stosowania w bobiku;
  • alfa-cypermetryna, na której bazują insektycydy np: A-Cyper 100 EC, Alfastop 100 EC, Alfacypermetryna 10 EC, Cyper-Fas 100 EC, Fastac 100 EC, Fiesta 100 EC, Jetstak 100 EC, Tak Tak 100 EC do stosowania w grochu.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych