Niestety pomimo tego, że wody brakuje i czas zwilżenia wodą powierzchni rośliny niezbędny patogenowi do zainfekowania rośliny bywał przez długi czas bardzo krótki, w łanach dostrzegalne są choroby grzybowe. Przypomnijmy sobie warunki jesieni i zimy, gdzie dochodziło do infekcji wielu chorób grzybowych. Zarodniki wyprodukowane w tym czasie, w gęstych łanach i przy nawet niewielkiej wilgoci pochodzącej z porannej rosy zdolne były do porażenia nowych, wiosennych przyrostów.

Jakie patogeny są obecne w pszenicy ozimej? Rozwija się mącznika prawdziwy zbóż i traw (Blumeria graminis) i są to nowe świeże infekcje. Na górnych liściach można dostrzec pierwsze objawy brunatnej plamistość liści tzw. DTR (Drechslera tritici-repentis), na dolnych z kolei może pojawiać się septorioza paskowana liści (Zymoseptoria tritici).

Sygnalizacja IOR-PIB w Poznaniu z kolei informuje, że na plantacjach pszenicy ozimej widoczne są źdźbła porażone przez ostrą oczkową plamistość (Rhizoctonia cerealis). Na liściach obserwuje się także objawy rdzy brunatnej pszenicy (Puccinia recondita).

W ostatnich dniach lokalnie mogły spaść mniejsze bądź większe opady. Nawet niewielki wzrost wilgotności w łanie, przy rosnących temperaturach, może szybko doprowadzić do dynamicznego rozwoju chorób grzybowych.