Na początku Konferencji rozmawiano o Zielonym Ładzie oraz zmianach, które wkrótce nas czekają.

Wiele ciekawych informacji przekazano także w części poświęconej ochronie fungicydowej zbóż. Część tą poprowadził Adam Szepiela, specjalista ds. doświadczeń w firmie Syngenta.

Szukasz środków ochrony roślin? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!

Warunki pogodowe 2021 i ich wpływ na infekcje chorób grzybowych

Warunki wegetacji roku 2021 były co najmniej zaskakujące, potwierdzeniem tego jest chociażby wykres, który został sporządzony dla lokalizacji Zgorzelec. Pokazuje on nam temperatury jakie były w poszczególnych miesiącach.

-Czerwona linia to wielolecie, czarna linia natomiast pokazuje nam temperaturę, która miała miejsce w roku 2021. Miesiące styczeń, luty, marzec generalnie mieliśmy wartości zbliżone do tych średnich z wielolecia. Natomiast w przypadku miesięcy kwiecień i maj widzimy duże odchylenie od średniej. Generalnie uważa się, że średnia różnica temperatur była niższa o około 4 stopnie Celcjusza. To bardzo dużo. Natomiast końcówka maja i czerwca były bardzo ciepłe, zaskoczył także okresowy brak opadów i bardzo wysokie temperatury w czasie nalewania ziarna - analizował warunki Szepiela.

Źródło: Konferencje Zimowe Syngenta Online
Źródło: Konferencje Zimowe Syngenta Online

Można rzec, że zeszłoroczne anomalie miały duży wpływ na wegetację zbóż, następnie także na terminy pojawu i tempo rozwoju chorób grzybowych oraz na zakres przeprowadzonej ochrony.

Co to oznaczało w praktyce?

Przykładowo wizualne objawy jednej z najważniejszych chorób zbóż – septoriozy, pojawiły się stosunkowo późno, bo dopiero na krótko przed zakończeniem wegetacji. Nie oznacza to jednak, że wcześniej choroba nie pojawiła się w łanie na zasadzie objawów utajonych (niewidocznych dla oka). Nie sprzyjały jej chłody w kwietniu i maju, a następnie lokalny deficyt wody i wysokie temperatury jakie pojawiły się w czerwcu.

To samo tyczy się innych chorób grzybowych. Rutyna  się nie sprawdzała. Tendencję tą potwierdza wyszacowane ryzyko infekcji dla wiosny 2021 wygenerowane dla miejscowości Zgorzelec, co przedstawia poniższy wykres.

Konferencje Zimowe Syngenta Online
Konferencje Zimowe Syngenta Online

Skuteczność fungicydów

Dlatego ochronę zbóż zawsze należy modyfikować w zderzeniu z warunkami pogodowymi występującymi w danym sezonie wegetacyjnym. Należy stawiać na jak najbardziej kompleksowe rozwiązania oraz działać lepiej prewencyjnie niż interwencyjnie. 

W opracowaniu strategii ochrony warto także zwracać uwagę na skuteczność fungicydów na poszczególne jednostki chorobowe.

Dla porównania wielu rynkowych rozwiązań, Szepiela prezentował wybrane wyniki skuteczności fungicydów na podstawie Niemieckiej Izby Rolniczej w Nadrenii. Zostały one opracowane dla sezonu 2021 i terminu T-1.

-W przypadku mączniaka prawdziwego zbóż i traw, którego zwalczanie należy zaplanować już w terminie T-1, warto dysponować fungicydem nie tylko dobrze działającym profilaktycznie, ale także interwencyjnie. Jak przekonywał Szepiela takim fungicydem jest miedzy innymi Tern od Syngenta, zawierający fenpropidynę, który uzyskał w tym zakresie wysokie noty w rankingu (im więcej punktów tym skuteczność wyższa - tabela poniżej). 

Konferencje Zimowe Syngenta Online
Konferencje Zimowe Syngenta Online

Podobne spostrzeżenia zostały przedstawione w wyniku zwalczania chorób podstawy źdźbła. Z firmowego portfolio proponowany jest Unix, który wykazuje skuteczne działanie w stosunku do łamliwości podstawy źdźbła. Co ważne działa także w niższych temperaturach (czego nie można przypisać skutecznemu na tę chorobę propikonazolu – działa dobrze powyżej 10 st.C, czyli w temperaturze, o którą czasem trudno w naszych polskich warunkach jeśli chodzi o aplikacje w terminie T-1).

Podsumowując z portfolio Syngenty do zabiegu T-1 polecane jest zastosowanie Turbo Pak i Unix 75 WG w celu zapewnienia kompleksowej ochrony zbóż.

Konferencje Zimowe Syngenta Online
Konferencje Zimowe Syngenta Online

Zadbałeś o podstawę źdźbła, zadbaj o ich jakość

Padły także argumenty broniące firmowe rozwiązania polecane do zabiegu T-2.W tym zakresie nic się nie zmienia i firma nadal poleca fungicyd Elatus Era. Tu ponownie Szepiela podał wyniki skuteczności fungicydów na podstawie Niemieckiej Izby Rolniczej w Nadrenii. Jego zdaniem w terminie tym zwracać szczególną uwagę powinniśmy na termin aplikacji i działać z wyprzedzeniem (profilaktycznie). Jak zaznaczał Elatus to specjalista przede wszystkim od rdzy brunatnej, DTR, dobrze radzi sobie także z septoriozą.  Optymalne okno jego stosowania przypada na fazę BBCH 37-39 (faza liścia flagowego).

Konferencje Zimowe Syngenta Online
Konferencje Zimowe Syngenta Online

Czytaj także: