W większości magazynów płodów rolnych temperatura przekracza 5ᵒC i w pomieszczeniach, gdzie przechowywane jest ziarno zbóż można zaobserwować niewielką aktywność szkodników magazynowych, w tym głównie wołka zbożowego i trojszyka ulca.

Wołek zbożowy jest szkodnikiem najczęściej spotykanym w magazynach. Doskonale radzi sobie także w temperaturach oscylujących nieco poniżej 0°C. W takich warunkach ginie dopiero po 3-9 miesiącach. W temperaturach poniżej -15°C osobniki dorosłe giną po 20 godzinach.

Wołek zbożowy jest chrząszczem długości 2-5 mm, barwy jasnobrązowej lub czarnej z charakterystyczną głową wydłużoną w ryjek. Larwa wołka zbożowego wygryza wnętrze ziarna pozostawiając tylko łupinę nasienną, a cały jej rozwój przebiega wewnątrz ziarniaka.

Trojszyk ulec nie jest odporny na działanie niskich temperatur. Temperaturą krytyczną dla trojszyka ulca jest 7°C, poniżej której po ok. 25 dniach giną wszystkie stadia rozwojowe ego szkodnika. Przy temperaturze 0°C okres ten ulega skróceniu do 17 dni.

Trojszyk ulec to chrząszcz 2,5-5 mm długości, barwy rdzawo brązowej. Dorosłe i larwy żerują na uszkodzonym ziarnie, dlatego często występują razem z wołkiem zbożowym i innymi szkodnikami magazynowymi. Ziarno uszkodzone przez trojszyka ulca nie nadaje się do spożycia przez ludzi i zwierzęta, ma nieprzyjemny zapach. Zaniepokojony dorosły chrząszcz wydziela chinony – lotne związki zapachowe, które nadają ziarnu specyficzny zapach.

Szkodniki magazynowe uszkadzają ziarno zbóż i pogarszają jego jakość. Zanieczyszczają ziarno i produkty odchodami i wylinkami. W wyniku ich żerowania dochodzi do zawilgocenia, zagrzewania się ziarna zbóż co w efekcie prowadzi do zapleśnienia ziarna, wzrostu zagrożenia mikotoksynami.

Przy stwierdzeniu obecności szkodników w magazynie, do walki z wołkiem zbożowym i trojszykiejm ulcem w składowanym ziarnie wykorzystać można preparaty oparte o fosforek glinu. Tę substancję zawierają preparaty: Greenphos Tablets, Phostoxin 56 GE, Quickphos Pellets 56 GE i Quickphos Tablets 56 GE.