Decydując się na samodzielne zaprawianie nasion rzepaku można wybrać zaprawę o działaniu grzybobójczym lub owadobójczym. Pierwsze z nich ochronią przed zgorzelą siewek, a za zaprawienie kilograma nasion średnio zapłacimy ok. 16 gr. Drugą grupę zapraw charakteryzuje szersze spektrum działania oraz znacznie wyższa cena. Koszt zaprawienia nasion wyniesie średnio niewiele ponad 3 zł/kg.

Spośród zapraw grzybobójczych tańszą alternatywą jest Sarfun T 65 DS. Za zaprawienie kilograma nasion zapłacimy zaledwie 12 groszy, a więc o ponad 37 proc. mniej niż w przypadku zastosowania Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS. Należy jednak zwrócić uwagę, że termin ważności zezwolenia Sarfun wygasł. Preparat ten może znajdować się w obrocie tylko do końca maja 2012 r.

Przy zaprawianiu na sucho należy również liczyć się ze znacznymi stratami zaprawy w postaci pylenia. Pylenie źle wpływa nie tylko na pokrycie nasion zaprawą, jest także groźne dla zdrowia i środowiska.

Zaprawy o działaniu owadobójczym ochronią siewki i młode rośliny rzepaku przed pchełkami rzepakowymi i ziemnymi, chowaczem galasówkiem, śmietką kapuścianą i miniarką kapuścianą. Cena litrowego opakowania Couraze 350 FS jest niemal dwukrotnie niższa względem preparatu Nuprid 600 FS, jednak oszczędność ta jest tylko pozorna. Skoncentrowana formuła Nupridu 600 FS wpływa na zmniejszenie dawki środka. W efekcie, koszt zaprawienia kilograma nasion wyniesie ok. 2,2 zł i będzie niższy o 43 proc. w porównaniu do preparatu Couraze 350 FS (prawie 3,9 zł/kg).