Na kapuście mogą występować gąsienice tantnisia krzyżowiaczka. W Polsce rozwija się od 3 do 4 pokoleń tego szkodnika. Wszystkie stadia rozwoje można spotkać w uprawie roślin kapustnych od czerwca do końca września. Drugie pokolenie motyla jest szczególnie aktywne podczas słonecznej i upalnej pogody.

Tantniś uważany jest za jednego z najgroźniejszych szkodników warzyw kapustnych. Szkodliwe są żarłoczne gąsienice, które w młodych sercowatych liściach późnych odmian wygryzają dziury i uszkadzają stożek wzrostu. Rośliny w wyniku uszkodzenia krzewią się i powstaje wiele główek, które nie nadają się do sprzedaży.

Motyle z powodu swoich niewielkich rozmiarów przenoszone są przez wiatr i pojawiają się w naszym kraju co kilka lat. Gąsienice motyla również są niedużych rozmiarów (ok.1 cm długości), ale łatwo je rozpoznać, gdyż są zielone i zagrożone wykonują gwałtowne ruchy zwisając na przędzy lub zwijają się w podkówkę.

Zwalczanie tego szkodnika powinno opierać się na biologicznych środkach, gdyż sprzyja to powstawaniu i utrwalaniu mechanizmów odporności motyla na większość insektycydów. W celu określenia oceny zagrożenia, należy przeprowadzić lustrację. Próg ekonomicznej szkodliwości to występowanie ok. 6 gąsienic na 10 roślinach.

Skuteczny w walce ze szkodnikiem jest środek o nazwie Dipel WG. Preparat jest selektywny i zwalcza gąsienice różnych gatunków motyli występujących w uprawach. Zalecana dawka insektycydu to 1kg/ha. Dipel WG nie wymaga przestrzegania okresu karencji. W zwalczaniu motyla pomocne są również inne preparaty, ale należy używać je przemiennie, np. Proteus 110 OD (0,75l/ha) i Sumi Alpha 050 EC (0,25l/ha). Podczas zabiegu oprysku zwalczamy również inne szkodniki kapustnych np.: mszycę kapuścianą i brzoskwiniową.