Z preparatów do zaprawiania na sucho (lub na mokro, po rozpuszczeniu proszku w wodzie) najtańszy jest Sarfun T 65 DS. Można go stosować do zaprawiania materiału siewnego wszystkich gatunków zbóż, a jego koszt w przeliczeniu na kg ziarniaków to tylko 6 gr. Funaben Plus 02 WS i Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS są o 1/3 droższe (8 gr/kg nasion), przy czym drugi z tych preparatów można stosować tylko do zaprawiania pszenicy ozimej.

Spośród preparatów w formie płynnego koncentratu zdecydowanie najdroższy jest Astep 225 FS. Koszt zaprawienia nim kg nasion to 41 gr, czyli 2,5 razy więcej niż średnia cena zapraw tego typu. Warto jednak zauważyć, że Astep jest jedyną dostępną na rynku zaprawą zbożową chroniącą przed mszycami - wektorami chorób wirusowych. Można go stosować do zaprawiania ziarniaków pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego.

Pod względem ekonomicznym najkorzystniej wypadają zaprawy, których substancją aktywną jest tebukonazol, np. Tarcza 060 FS. Można ją stosować do wszystkich gatunków zbóż, a jej koszt w przeliczeniu na kg nasion wynosi tylko 6 gr, czyli tyle ile najtańszej zaprawy w formie proszku.

Równie tani jest Gizmo 060 FS, ale można go użyć tylko do zaprawienia ziarniaków pszenicy ozimej lub jarej. Trochę droższa, bo po 8 gr/kg nasion, jest zaprawa zbożowa Orius Extra 02 WS. Podobnie jak Gizmo i ten preparat jest zarejestrowany tylko w pszenicy.

Z zapraw zawierających dwie lub więcej substancji aktywnych, najtańszą jest Vitavax 2000 FS - 13 gr/kg nasion. Można nim zaprawiać wszystkie gatunki zbóż. Stosunkowo szeroki zakres stosowania mają też Scenic 080 FS (14 gr/kg), Kinto Duo 080 FS (17 gr/kg) oraz Baytan Universal 094 FS - zarejestrowany we wszystkich gatunkach, ale też najdroższy (27 gr/kg nasion, czyli 59 proc. powyżej średniej ceny).