Na zbożach ozimych obserwuje się objawowy mączniaka prawdziwego zbóż i traw i porażenie przez Blumeria graminis jest dobrze widoczne. Jednak zboża atakowane są także przez inne grzyby poza mączniakiem.

Grzyby wnikają do blaszki liści 7 - 14 dni i wcześniej. Zanim uda się stwierdzić objawy chorób na liściach, grzyby zakłócają już funkcjonowanie komórek budujących liście. Do szczególnie groźnych należy septorioza paskowana liści pszenicy, m.in. dlatego że grzyb długo nie daje oznak chorobowych.

Jeśli na roślinach nie widać oznak chorobowych można ocenić ich zdrowotność wykonując prosty test. Z różnych miejsc na plantacji pobiera się co najmniej kilkadziesiąt liści i wkłada do zwilżonej gazety lub ręcznika papierowego. Delikatnie zwija w rulon i umieszcza w woreczku foliowym.

Taką próbę zostawia się w szufladzie na 4-5 dni lub przy grzejniku na 2 dni. Po tym okresie inkubacji trzeba wyjąć liście z worka i dokładnie obejrzeć. Szukamy na nich zmian w postaci: plam oraz plam z owocnikami, grzybni, poduszeczek grzyba, nekroz romboidalnych i uredinii rdzy w postaci poduszeczek z brunatnymi zarodnikami lub liniowo ułożonymi strukturami grzyba z poduszeczkami, na których widać żółte zarodniki itd.

Gdy na liściach widoczne są zmiany chorobowe, przykładowo takie, jak wymienione wyżej, oznacza to, że trzeba wykonać zabieg. Im szybciej zostanie wykonany, tym lepiej, bo dzięki temu skuteczność wykonanego zabiegu będzie wysoka, gdyż zabieg został wykonany w optymalnym terminie.