Tytanit zyskał nową, żelową formulację, wzbogaconą o substancje podnoszące efektywność biostymulującego działania tytanu, ułatwiającą precyzyjne dawkowanie preparatu oraz zwiększającą możliwości transportu i przechowywania środka w niskich temperaturach. Preparat zyskał też nowe opakowania i nowy wzór etykiety.

Rejestrację, jako mineralny stymulator wzrostu, uzyskał w sierpniu br.

- Głównym celem przerejestrowania Tytanitu z nawozu na stymulator było podkreślenie stymulujących właściwości preparatu - powiedział Hubert Kardasz, prezes zarządu przedsiębiorstwa Intermag. - Mimo, że środek wyraźnie poprawiał kondycję roślin, zwiększał plon i poprawiał jego jakość, nie był kojarzony ze stymulatorami wzrostu tylko z nawozami dolistymi.

Teraz sytuacja ulegnie zmianie: nowy, ulepszony Tytanit ma ambicje zawojować rynek stymulatorów wzrostu.

- Tytanit jest jedną z najbardziej efektywnych inwestycji. Pieniądze zainwestowane w produkt zwrócą się wielokrotnie - zapewniał Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy spółki Intermag. - Planujemy intensywną kampanię reklamową, informującą o stymulującym działaniu preparatu - dodała Małgorzata Jagusiak, kierownik działu marketingu. 

Swoje stymulujące właściwości zawdzięcza jonom tytanu.

- Korzystny wpływ tytanu przejawia się w co najmniej czterech mechanizmach: zwiększeniu aktywacji procesów utleniająco-redukujących, przyspieszeniu pobierania składników pokarmowych, zwiększeniu wigoru ziarna pyłku i wzmocnieniu odporności przeciwko niektórym patogenom grzybowym - wymieniał P. Lubaszka. - Zastosowanie Tytanitu sprzyja regeneracji roślin poddanych działaniu czynnikom stresowym. Stymulator ten powoduje wzrost plonu średnio o 8 proc., ale w przypadku niektórych gatunków, np. papryki lub pomidora, zwyżka plonowania jest znacznie większa. Dobre rezultaty przynosi również w uprawach polowych.

Oprysk wykonuje się wiosną, od momentu, kiedy rośliny wykształcą kilka pierwszych liści właściwych. Zabieg można wykonać również jesienią, np. przy bardzo słabych wschodach.

- Pewne doświadczenie polowe wykazało, że zastosowanie Tytanitu jesienią na rzepaku w fazie 2 liści spowodowało dobudowanie kolejnych 2 liści i lepsze przygotowanie roślin do zimy - powiedział H. Kardasz. - Tytanit przynosi efekty w sytuacjach skrajnie stresowych. Stosując go warto jednak kierować się zasadą, że w normalnych warunkach, przy prawidłowych wschodach preparat zaleca się stosować tylko wiosną.

Oprysk należy powtórzyć 2 do 3 razy. Dawka preparatu to 0,2-0,4 l/ha, w zależności od uprawy.

- Koszt jednego zabiegu ogranicza się do 12-15 zł/ha, a wydane pieniądze zwrócą się wielokrotnie - zapewnił prezes Kardasz.

Tytanit w nowej odsłonie zaprezentowano na konferencji przedsiębiorstwa Intermag, zorganizowanej 17.11.2011 r. w Jerzmanowicach (woj. małopolskie).