Na liściach cebuli widoczne są białe lub jasnozielone, wydłużone plamy, na których podczas wilgotnej pogody pojawia się szarofioletowy nalot. Mączniak rzekomy cebuli jest poważną chorobą, ponieważ w okresie jej nasilenia może powodować całkowite zamieranie liści cebuli powodując znaczne straty gospodarcze.
Mączniak rzekomy należy do tzw. patogenów bezwzględnych, które poza rośliną żywicielską nie mogą egzystować. Grzybnia zimuje w cebulach wysadkowych, w dymce lub w roślinach żywych, które zostały na jesieni zakażone i w okresie zimowym grzybnia pasożytuje na roślinach.
Decyzję o zwalczaniu należy podjąć po dokładnej lustracji plantacji i wykonać interwencyjny zabieg w momencie widocznych pierwszych objawów lub profilaktycznie (z komponentem kontaktowym), kiedy sprzyjają dogodne warunki (przelotne opady, ciepłe noce) do rozwoju grzyba.
Zaleca się wykonać co 7-14 dni zabieg chemiczny jednym z preparatów o działaniu wgłębnym i układowym m.in. Amistar 250 SC, Curzate M 72,5 WP, Rywal 72 WP, Mirador 250 SC, Signum 33 WG. Przy zbiorze szczypioru na cele konsumpcyjne należy przestrzegać okresu karencji według zaleceń producenta preparatu.