Mszyca kapuściana właśnie rozpoczęła żer w uprawach roślin kapustnych. Jej szkodliwość polega na wysysaniu soków roślinnych, co prowadzi do deformacji (poskręcane liście) i odbarwienia szczególnie młodych tzw. sercowatych liści, tworzących główkę kapusty. Żerowanie mszycy jest także wtórnym czynnikiem w zakażeniu chorobami grzybowymi, np. szarą pleśnią lub alternariozą.

Szkodnik szczególnie upodobał sobie kapustę głowiastą czerwoną, włoską i białą. Może również atakować młode kalafiory, brokuły i brukselkę. Uszkodzone rośliny tracą na jakości. Mszyca żeruje nawet do jesieni, ale jest najbardziej szkodliwa latem w uprawie młodych roślin i przy masowym występowaniu może prowadzić nawet do ich zamierania. Cechą charakterystyczną owada jest jego woskowaty szarozielony nalot (fot).

W zwalczaniu mszycy kapuścianej zaleca się selektywne środki ochrony roślin, np. Pirimor 500 WG w dawce 0,3-0,45 kg/ha. Karencja dla tego środka wynosi 7 dni. W uprawie amatorskiej polecany jest również Agricolle, który zwalcza także przędziorki, mączliki, miodówki oraz szarą pleśń i mączniaki.

Do zwalczania mszycy w uprawach towarowych można zastosować również inne preparaty o szerokim spektrum działania, np. Bulldock 025 EC (0,2-0,4l/ha), Karate Zeon 050 SG (0,12l/ha), Sherpa 100 EC (0,2-0,3l/ha), Proteus 110 OD (0,75 l/ha), zachowaniem okresu karencji minimum 7 dni. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć.