Rdzę żółtą wywołuje grzyba Puccinia striiformis - pasożyt bezwzględny, który atakuje wiele gatunków roślin. Należy do gromady Basidiomycota - podstawczaki.

W okresie wegetacji patogen rozprzestrzenia się przez urediniospory. Rdza żółta poraża różne nadziemne części roślin, w tym również plewki. Natomiast nie przenosi się z ziarnem.

Objawy choroby występują na liściach w postaci żółtych bądź pomarańczowych poduszeczek, układających się w charakterystyczne pasy, które w miarę postępowania choroby mogą brunatnieć. Porażenie liścia flagowego przez grzyby spowoduje znaczny spadek plonu. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza i jednocześnie niskie temperatury 8 do 15 st. C. Proces chorobowy zostaje zatrzymany, gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 21 st. C. Zakażeniu rdzą żółtą zbóż sprzyja wczesny siew i uprawa odmian szczególnie podatnych na porażenie, gęsty siew, duże nasilenie rdzy w roku poprzednim.

Pojedyncze objawy mogą pojawiać się już od fazy krzewienia (BBCH 21 - 28) do fazy kłoszenia BBCH  51 - 59. 

Przykładowe środki ochrony roślin stosowane w ochronie pszenicy ozimej:

·        Seguris 215 SC (substancje czynne - izopirazam, epoksykonazol). Zalecany do stosowania w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30 - 39) w dawce 1l/ha.

·        Eminent 125 ME  (substancja czynna - tetrakonazol). Zalecany do stosowania od końca fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia (BBCH 40 – 69) w dawce 1 l/ha.

·        Bumper 250 EC (substancja czynna - propikonazol). Zalecany do stosowania od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,5 l/ha.

·        Comet 200 EC (substancja czynna - piraklostrobina). Zalecany do stosowania w zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorób, od pełni fazy krzewienia (widoczne 5 rozkrzewień) do końca fazy kwitnienia (BBCH 25 - 69) w dawce 0,8 - 1,25 l/ha.

·        Eminent Star 312 SE (substancje czynne - chlorotalonil, tetrakonazol) Zalecany do stosowania od końca fazy strzelania w źdźbło do pełni fazy kłoszenia (BBCH 40-65) w dawce  1,8 - 2,0 l/ha. 

·        Fender 250 EC (substancja czynna - propikonazol). Zalecany do stosowania od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,5 l/ha.

·        Jetzone 250 EC (substancja czynna - propikonazol) Zalecany do stosowania zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,5 l/ha.

·        Soligor 425 EC (substancje czynne - protiokonazol, spiroksamina, tebukonazol).  Zalecany do stosowania  od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,7-1 l/ha.

·        Topsin M 500 SC  (substancja czynna - tiofanat metylowy). Zalecany do stosowania  zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia w dawce 1,4 l/ha.

Podatne preparaty są skutecznym narzędziem do zwalczania również innych chorób występujących na liściach np. mączniaka prawdziwego zbóż, rdzy brunatnej, septoriozy paskowej liści oraz septoriozy plew pszenicy.