Oryginalne środki ochrony roślin są sprawdzane pod względem skuteczności i bezpieczeństwa względem ludzi i środowiska. Natomiast preparaty niewiadomego pochodzenie nie są w żaden sposób przebadane. Tym samym stosując taki środek nie tylko można zaszkodzić uprawom, ale przed wszystkim naraża się zdrowie osób trzecich spożywających produkty, gdzie wykorzystywano nielegalne środki ochrony roślin. Wytwórcy takich środków używają do nich substancji chemicznych nieprzebadanych pod względem szkodliwości i toksyczności, dlatego stanowią one realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

O tym, że powinno być się czujnym i nie dać się zwieść tzw. super okazjom cenowym, mówił Michał Grzbiela z firmy DuPont na spotkaniu z rolnikami w Zielonej Górze. Wskazywał, że każdy produkt firmy posiada specjalny hologram, który ustawiony pod odpowiednim kątem zmienia barwy i ukazują się na nim charakterystyczne znaki. Zdecydowanie odradzał zakup środków ochrony roślin na bazarach czy targowiskach i podkreślał, że najlepiej kupować je u zaufanego, sprawdzonego i certyfikowanego dostawcy.

Ponadto sprzedawca-podmiot musi posiadać odpowiednie zezwolenie i znajdować się w rejestrze PIORiN i warto to sprawdzić. Poza tym licencjonowany sprzedawca ŚOR gwarantuje odbiór opakowań po preparatach. Trzeba też pamiętać, że oryginalny preparat musi posiadać etykietę w języku polskim, żądamy za niego fakturę – dokumentu zakupu, który jest podstawą do ewentualnej reklamacji.