Długa jesień i bardzo ciepła zima przyczyniła się do rozwoju wielu chorób grzybowych. Z pewnością zachodzące zmiany klimatu wymagać od nas będą zmiany strategii ochrony roślin. Przy takich scenariuszach pogodowych należy się spodziewać wzrostu znaczenia zabiegu T0 oraz T-1, w ochronie wysokowydajnych gatunków zbóż – tłumaczył podczas tegorocznych Konferencji Regionalnych Farmera: „Przez Innowacyjność do sukcesu” prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.

Ten rok pokazuje wybitnie, że plantacje które zostały ochronione fungicydami na jesieni (lub wysiane nasiona zaprawione substancjami czynnymi zdolnymi do ograniczenia chorób liści), są w zdecydowanie lepszej kondycji od tych dotychczas niechronionych.

Kluczowy będzie zabieg T-1

Zważywszy na problem, wygląda na to, że w ochronie zbóż, kluczową rolę odegra zabieg T-1. Ze względu na nietypowy przebieg pogody, w wielu przypadkach eksperci zalecają w tym roku go przyspieszyć. Od skuteczności tego zabiegu w dużej mierze zależy stopień zdrowotności łanu w dalszym przebiegu wegetacji.

Prof. Marek Korbas Fot. GT
Prof. Marek Korbas Fot. GT
- Przedwiośnie i wczesna wiosna zazwyczaj daje wiele szans na zaaplikowanie fungicydów w optymalnych temperaturach działania określonych dla większości dostępnych substancji czynnych. Należy pamiętać, że generalnie fungicydy nie powinny być stosowane powyżej 25ᵒC, ponieważ wówczas może dojść do uszkodzenia i poparzenia roślin (zwłaszcza jeśli do zabiegu używa się szybko przemieszczające się w roślinie niektóre substancje z grupy triazoli). Wówczas po takim zabiegu mogą pojawić się np. przypalone końcówki liści a i skuteczność zabiegu nie zawsze będzie zachowana. Z tym jednak zazwyczaj mamy problem przy późniejszych zabiegach ochrony – tłumaczył słuchaczom podczas wykładu prof. Marek Korbas.

- Decydując się na zbieg fungicydowy wczesną wiosną, zwłaszcza jeśli planuje się go przyspieszyć należy uwzględnić zakres temperatur stosowania wybranych substancji czynnych. Warto wiedzieć, że część z nich można już stosować nawet przy 5ᵒC – kontynuował naukowiec.

W jakich temperaturach należy stosować fungicydy?

Najlepiej to obrazuje zamieszczona poniżej tabelka – fragment prezentacji wykładu „Strategia ochrony zbóż i rzepaku w warunkach suszy”, który został wygłoszony przez prof. Marka Korbasa.

Źródło: IOR PIB w Poznaniu
Źródło: IOR PIB w Poznaniu