Na większości upraw zbożowych obserwuje się objawy chorób, widoczny jest mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści na roślinach pszenicy i plamistość siatkowa na jęczmieniu. Choć przy obniżonych temperaturach rozwój chorób będzie zahamowany, to należy się spodziewać, że na plantacjach porażonych i tych, w których nie stosowano jesiennej ochrony, wskazane będzie wykonanie zabiegu fungicydem możliwie jak najwcześniej. Czekanie z opryskiem i przystąpienie do niego w późniejszym terminie może okazać się ryzykowne, gdyż zboża z takich plantacji mogą być już bardzo silnie porażone. W zahamowaniu rozwoju chorób może pomóc wczesna aplikacja fungicydów. W tym przypadku w doborze środka oprócz dopasowania go pod względem uprawy i zwalczanej choroby bardzo ważna jest temperatura jego działania.

NIE KAŻDY FUNGICYD WCZESNĄ WIOSNĄ

Temperatura jest jednym z istotnych czynników wpływających na skuteczność działania fungicydów. Przyjmuje się dość szeroki zakres temperatur do stosowania fungicydów, bo jest to 5-25oC. Nie oznacza to jednak, ze każda substancja aktywna działa skutecznie w takim zakresie temperatur. Niestety większość substancji aktywnych potrzebuje wyższych temperatur do właściwego działania i generalnie fungicydy działają najlepiej w temperaturach 18-20oC. Nieodpowiedni dobór pod tym względem narazi nas na niepotrzebny wydatek i nie ma co liczyć na skuteczność działania substancji. Przeważnie etykiety środków nie zawierają niestety informacji z zakresem temperatur, w których są one wysoce skuteczne. Tymczasem, kiedy na polu są choroby, większości rolników zależy na wczesnej aplikacji środka i jak najszybszym zadziałaniu preparatu.

KTÓRA SUBSTANCJA AKTYWNA ZADZIAŁA?

Generalnie preparaty kontaktowe mają mniejsze wymagania co do temperatury, podobnie jest również w przypadku środków o działaniu wgłębnym. Do wczesnowiosennego zabiegu w zbożach można wykorzystać kilka substancji aktywnych, nieco mniej zależnych od temperatur. Dolną granicę temperatury stosowania, która wynosi 5-6oC, wskazać można np. dla morfoliny (s.a. fenpropidyna, fenpropimorf), imidazoli (s.a. prochloraz), quinozololiny (s.a. proquinazid), ketoamin (s.a. spiroksamina). Zazwyczaj w fungicydach łączy się substancje aktywne, by uzyskać jednoczenie skuteczność i obniżyć temperaturę aplikacji, np.: morfoliny (s.a. fenpropimorf), pochodne ketonu difenylowego (s.a. metrafenon), triazol (s.a. epoksykonazol) - taki środek zawiera trzy substancje aktywne z trzech grup. Samodzielne stosowanie triazoli w niższych temperaturach będzie nieskuteczne. Spiroksamina także występuje w towarzystwie innych substancji aktywnych. Przyspiesza wchłanianie i rozprowadzanie w roślinach substancji towarzyszących. W zbożach ozimych wszystkie wymienione substancje czynne zwalczają mączniaka prawdziwego, większość usuwa septoriozę paskowaną liści, a część zwalcza łamliwość podstawy źdźbła.