Francuscy plantatorzy buraków cukrowych prawdopodobnie będą mogli ponownie w tym roku użyć nasion zaprawionych neonikotynoidami. Na to wskazały konsultacje społeczne. W związku z tym rząd chce zatwierdzić stosowanie imidachloprydu i tiametoksamu na okres 120 dni. Na tej podstawie także glifosat powinien być nadal dozwolony, skoro nie ma jeszcze dostępnych alternatyw dla tej substancji czynnej.

Choroby wirusowe przenoszone przez mszyce

Francuskie ministerstwo rolnictwa masowe występowanie mszyc oraz związane z tym występowanie chorób wirusowych potraktowało jako sytuację nadzwyczajną i na tej podstawie zatwierdziło wyjątek od zakazu stosowania neonikotynoidów. Argumentując to resort stwierdził, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że mszyce ponownie rozprzestrzenią się w 2022 roku i przeniosą niebezpieczne wirusowe żółknięcie.

Według Państwowego Instytutu Badawczego Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE) oraz Technicznego Instytutu Uprawy Buraków (ITB) brak ochrony z użyciem neonikotynoidów spowoduje znacznie niższe plony buraków.

Szukasz środków ochrony roślin? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Planowane nowe wymagania dla neonikotynoidów we Francji

Francuskie stowarzyszenie pszczelarzy (UNAF) i organizacja ekologiczna Générations Futures skrytykowały zamiary rządu. Obie organizacje głosowały przeciwko ponownemu zatwierdzeniu tych substancji także w sytuacjach nadzwyczajnych. Warto tu jednak zaznaczyć, że burak cukrowy nie jest atrakcyjną rośliną dla zapylaczy. Na tej podstawie między innymi udało się uzyskać w naszych kraju czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów w uprawie buraka. Argumentem u nas z kolei była także rosnąca presja skośnika buraczaka. 

Bez alternatyw nie ma być również zakazu stosowania glifosatu

We Francji rząd również przeciwstawił się na możliwemu zakazowi stosowania glifosatu. Minister rolnictwa Julien Denormandie zadeklarował w Zgromadzeniu Narodowym, że zakazane powinny być tylko te operacje, dla których istnieją ekonomicznie opłacalne i ekologicznie rozsądne alternatywy.

Rząd francuski od dawna wysyła sprzeczne sygnały dotyczące glifosatu. W 2017 r. Francja głosowała przeciwko readmisji UE. Następnie prezydent ogłosił, że zabroni glifosatu najpóźniej po trzech latach. W 2018 roku usunięto jednak ten zapis, aby wzmocnić producentów. W 2019 Macron odszedł od swojego harmonogramu. W grudniu 2020 roku przyznał się do porażki.

Pod koniec 2022 r. UE podejmie decyzję o ponownym zatwierdzeniu glifosatu

Pod koniec 2022 roku zapadnie decyzja o ponownym zatwierdzeniu substancji czynnej w UE. Francja jest jednym z czterech sprawozdawczych państw członkowskich Grupy Oceny Glifosatu (AGG). W czerwcu 2021 r. grupa złożyła oświadczenie, zgodnie, z którym nie trzeba ponownie klasyfikować potencjalnego zagrożenia glifosatu pod względem rakotwórczości i toksycznego wpływu na reprodukcję, a także mutagenności komórek rozrodczych.