Tematem przewodnim internetowego spotkania będzie jesienna ochrona ozimin. Bo choć obecnie trwają żniwa, to już warto pomyśleć o nowym sezonie 2021/2022. A plon, zwłaszcza w rzepaku, buduje się właśnie w okresie jesiennym, stąd tak ważna jest ochrona upraw od samego początku, czyli startu wegetacji.

Zachęcamy do czynnego uczestnictwa i do zadawania pytań, na które odpowiedzą nasi eksperci. Tematy, których nie da się uzupełnić podczas spotkania online, nie pozostaną bez odpowiedzi i odpowiemy na nie na portalu farmer.pl.

Najpierw o „Ochronie herbicydowej rzepaku” opowie Marcin Kanownik - menedżer ds. upraw rolniczych Innvigo. Wyjaśni nie tylko, jak bardzo szkodliwe są chwasty w tej uprawie, ale zaproponuje konkretne rozwiązania produktowe, jak z nimi walczyć.

Jak zauważa specjalista, w ostatnich latach narasta problem zwalczania chwastów odpornych, głównie jednoliściennych takich jak miotła zbożowa i wyczyniec polny, ale również dwuliściennych np. chaber bławatek.

- Problem zwalczania chwastów odpornych dotyczy głównie zbóż w których walka ta jest bardzo kosztowna i nie zawsze w 100% skuteczna w związku z tym należy na ten problem spojrzeć znacznie szerzej i na plantacjach, gdzie jest podejrzenie występowania szczepów odpornych, zwalczać chwasty nie tylko w danej roślinie uprawnej, lecz w całym płodozmianie. Poprzez właściwy dobór substancji aktywnych do jesiennej ochrony herbicydowej rzepaku jesteśmy w stanie ograniczyć „bank nasion” chwastów, które są trudne i kosztowne do zwalczenia np. w pszenicy ozimej – mówi Marcin Kanownik.

Marcin Bystroński, menedżer ds. upraw rolniczych firmy Innvigo, powie natomiast o odchwaszczaniu zbóż ozimych jesienią 2021 r. Przedstawi paletę produktów oferowaną przez Innvigo i wyjaśni ich mechanizmy działania.

- Zimna, dość mokra wiosna 2021 r. powodowała, iż wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych było bardzo trudne. Na wielu plantacjach można obecnie obserwować zachwaszczenie miotłą zbożową, wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych w momencie stosowania herbicydów wiosną oraz faktu rosnącego zjawiska odporności niektórych gatunków chwastów na poszczególne substancje aktywne. Biorąc powyższe pod uwagę koniecznym jest rozpoczęcie ochrony herbicydowej zbóż w miarę możliwości jak najwcześniej i wykonywanie zabiegów już jesienią. Dobór substancji aktywnych i herbicydów do jesiennego zwalczania chwastów, a zwłaszcza miotły zbożowej jest znacznie szerszy – podkreśla przedstawiciel firmy Innvigo.

Zapraszamy do udziału w Webinarium „Idę po rekord – jesienią wybieram Innvigo” 22 lipca na godz. 14.00, oczywiście na farmer.pl.