Tematem wystąpienia naukowca były nowe zagrożenia w ochronie roślin, których w ostatnich latach nie brakuje. Jednym z nich jest właśnie wspomniana wyżej choroba, o której już pisaliśmy na łamach Farmera.

- Niektórzy twierdzą, że tego wirusa jest bardzo dużo, a wręcz że jest on powszechny na naszych plantacjach – podkreślał podczas konferencji prof. Korbas.

Postawił też śmiałą hipotezę, że mimo wszystkich przeciwności losu, które były w tym roku i decydowały o niskim plonie rzepaku, kto wie czy pewnej roli nie odegrała powszechna obecność wirusa właśnie żółtaczki rzepy.

Jak się objawia? – Pojawia się fioletowe obrzeżenie na liściach, można je pomylić z niedoborem fosforu. Po zrobieniu testu serologicznego dowiadujemy się, że jeżeli znajdziemy taką roślinę, która słabiej rośnie, ma zniekształcony liść i bordowe zabarwienie to tam złą działalność prowadzi nam wirus żółtaczki rzepy przenoszony poprzez mszyce – dodał.

Wyzwaniem w ochronie roślin jest bowiem wzrastająca rola odporności odmian roślin uprawnych.

- Ważne jest aby na rynku pojawiały się odmiany odporne na takie najważniejsze choroby jak sucha zgnilizna kapustnych, zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowa, szara pleśń, kiła kapusty i mączniaka. Ważne są też na chwilę obecną mniej znane choroby jak cylidrosporioza rzepaku, która po tym roku powinna się pojawić, bo jest on typowym sezonem do wystąpienia tej choroby, której dawno w naszym kraju nie było. Na wiosnę mogą pojawić się jej objawy, bo teraz jest infekcja utajona – dodał prof. Korbas.

Naukowiec podczas konferencji wymienił odmiany rzepaku, które cechują się tolerancją na poszczególne choroby:

- sucha zgnilizna kapustnych: Alessio, Catana, Dual, ES Alegria, ES Kamillo, ES Scarlett, Juliana, Lohana, Marathon, Marcopolos, Pamela, Sherpa, SY Carlo, Tores,
- zgnilizna twardzikowa: Arot, DK Exquisite, ES Scarlett, Finesse, Gloria, Juliana, NK Music, Pamela, Primus,
- czerń krzyżowych: Adam, Adriana, Bellevue, DK Exfile, DK Exquisite, DK Impression CL, ES Mercure, NK Morse, Remy, NK Octans, Rumba,
- kiła kapusty: SYAlister (CCA - Andromeda, Cracker, Mendel F1, Mendelson, Mentor, PT 235, PT 242).