Każda plama z grzybnią i owocnikami grzyba powodującego chorobę, poduszeczka grzybni czy struktury grzyba produkującego zarodniki propagacyjne mają silny destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie liści. Dodatkową szkodliwością jest też to, że porażone, chore liście są osłabione, a w dodatku produkują wiele zarodników, które porażają jeszcze zdrowe górne liście zbóż.

Dlatego w czasie, gdy następuje grubienie pochwy liściowej liścia flagowego, a nawet do fazy widocznych pierwszych ości kłosa, zaleca się wykonanie zabiegu z użyciem środka grzybobójczego. Gdy środek używany jest w tych fazach wzrostu, mówi się, że jest to zabieg wykonywany w terminie T-2.

W przypadku tylko jednego gatunku, a mianowicie jęczmienia, zabieg ten jest lepiej wykonać wcześniej, ponieważ szkodliwość grzybów występujących w tej uprawie jest większa, gdy we wcześniejszych fazach pojawia się choroba.

Najlepiej, aby środek grzybobójczy był zbudowany z kilku substancji czynnych należących do różnych grup chemicznych. Ważne też jest to, aby używane w terminie T-2 substancje czynne wykazywały bardzo wysoką skuteczność przez długi czas. Takie substancje czynne najczęściej należą do grupy chemicznej karboksyamidów i strobiluryn. W intensywnej uprawie zbóż są bardzo przydatne w terminie T-2.

Fragment artykułu „W tym sezonie zabieg T-2 to obowiązek” autorstwa prof. M. Korbasa i dr J Horoszkiwicz-Janki z IOR -BIP w Poznaniu, który ukazał się w kwietniowym numerze Farmera.