• W ostatnich latach jesienią odnotowuje się wzmożone żerowanie szkodników w uprawie rzepaku ozimego, co pociąga za sobą znaczne straty.
  • Sytuację w tym sezonie może pogorszyć brak zapraw neonikotynoidowych i fakt, że nie wszystkie odmiany zostały zaprawione dostępnymi zaprawami insektycydowymi. 
  • Zaatakowane młode rośliny są narażone na gorsze przezimowanie, wymarzanie i obumieranie.

Inazuma 130 WG jest insektycydem zawierającym w swym składzie z substancje czynne, z różnych grup chemicznych: acetamipryd (związek z grupy pochodnych neonikotynoidów) oraz lambda-cyhalotrynę (związek z grupy pyretroidów). Co ważne insektycyd osiąga  wysoką skuteczność w szerokim zakresie temperatur – już od 5°C i jest odporny na zmywanie przez deszcz.

Do tej pory jej etykieta rejestracyjna mówiła o zwalczaniu takich szkodników jesiennych rzepaku jak: śmietka kapuściana, mączlik, myszce, tantniś krzyżowiaczek czy pchełka rzepakowa. Dzięki rozszerzeniu etykiety rejestracyjnej rolnicy mogą od teraz chronić plantacje jesienią również przed: rolnicami, gnatarzem rzepakowcem, miniarką kapuścianką i chowaczem galasówkiem.

Insektycyd nalistny o najszerszym zakresie jesiennej ochrony

– Ciepła i sucha jesień oraz łagodne zimy wzmagają presję szkodników występujących w uprawach w okresie jesiennym. Do tego dochodzi brak zapraw nasiennych, które zabezpieczały rośliny w początkowym okresie rozwoju. Mając na uwadze tę sytuację wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników i na podstawie wyników wieloletnich badań rozszerzyliśmy etykietę rejestracyjną preparatu Inazuma 130 WG o kolejne agrofagi. Tym samym umożliwiamy polskim plantatorom rzepaku ozimego lepsze zabezpieczenie upraw przed rosnącą presją szkodników– mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu w firmie Sumi Agro Poland.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Wysoką skuteczność w zwalczaniu gnatarza rzepakowca czy rolnic potwierdzają badania przeprowadzone w sezonie 2019–2020 przez UP Lublin. W przypadku gnatarza już po 7 dniach od zabiegu skuteczność wynosiła 100%. Rolnice zaś zostały wyeliminowane niemal w 97% po 14 dniach od oprysku. Produkt równie skutecznie zwalcza śmietkę kapuścianą, pchełkę rzepakową, mączliki, chowacza galasówka czy tantnisia krzyżowiaczka.

Warto tu także zaznaczyć, że Inazuma 130 WG jako jeden z nielicznych insektycydów na rynku posiada również rejestrację do jesiennego zwalczania mszyc w pszenicy ozimej.