• Zabieg czyszczący zyskał na popularności w ostatnich latach, kiedy to wiosna często przychodziła szybciej, a w łanach dostrzegalne były liczne ogniska chorobowe.
  • Niestety wypadły nam dwie kluczowe i przede wszystkim tanie substancje czynne, które mogły być do tego celu wykorzystane. Co można wykorzystać w zamian?

Prochloraz i tiofanat – to już było

Popularną substancją stosowaną przez kilka ostatnich lat w zabiegu T0 był prochloraz. Możemy go nadal stosować (do 1 października 2023r.), ale jest on już wycofywany z rynku, co oznacza, że będzie coraz większy problem zakupem preparatów opartych o tę substancję.

Szkoda, ponieważ w roli produktu do czyszczenia rzepaku środki bazujące na tej substancji nadawały się doskonale. Podobnie rzecz się ma z tiofanatem metylowym, który również jest wycofywany.

W niektórych zaleceniach można spotkać się także z propozycjami zastosowania tebukonazolu w zabiegach czyszczących. Tu jednak musimy pamiętać, że działa on dopiero przy 12 st. C, a ponadto ma właściwości regulujące pokrój. Lepiej zostawić tę substancję jako komponent późniejszej ochrony.

Środki do produkcji znajdziesz na Giełdzie Rolnej!

Czyszczenie bez chemii

Firmy dystrybucyjne już wprowadzają na rynek preparaty, które będą docelowo zastępowały te substancje. Oczywiście, w myśl nadchodzącego Zielonego Ładu, są to preparaty biologiczne. De facto w najbliższych latach to właśnie nimi będziemy zapewne wykonywać zabiegi T0. Zresztą producenci i dystrybutorzy dość jasno komunikują, że wprowadzane produkty mają zastąpić nam tiofanat i prochloraz. Tu jednak czekać nas będzie zapewne tzw. „podatek od nowości” – pobieżne spojrzenie na cenniki nowych produktów wskazuje, że koszt na hektar będzie dużo wyższy.

Jedna z firm handlowych proponuje na zabieg czyszczący preparat na bazie miedzi (heptoglukonian miedzi). Koszt zabiegu przy pełnej dawce 3l/ ha to wydatek rzędu 150 – 200 zł. Jest więc znacznie drożej niż przy choćby wspomnianym tiofanacie. Miedź w rzepaku daje co prawda bardzo dobre efekty, ale musimy liczyć się z kosztem, który czasem nawet będzie przewyższać późniejszą ochronę fungicydową.

Kiedy czyszczenie rzepaku?

Zabieg czyszczący dobrze jest wykonać na plantacjach, które są mocno rozwinięte po jesieni. W połączeniu z np. ciepłym lutym i przedłużającą się jesienią czy brakiem śnieżnej zimy takie plantacje są szczególnie narażone na infekcje – zarówno wczesnowiosenne jak i te, które źródła sięgają pory jesiennej. W tej chwili w większości Polski prognozowany jest brak przymrozków nocnych i stosunkowo wysokie temperatury w ciągu dnia (przekraczające 10 st. C). Jest to więc dobry moment na wykonanie takiego zabiegu – jeśli oczywiście wymaga tego plantacja.