Na kwitnące chwasty w plantacjach rzepaku oraz w sąsiednich polach nalatują owady zapylające, Tymczasem rzepak lada moment wymagać będzie zastosowania insektycydu przeciwko szkodnikom. Niektóre plantacje rzepaku ozimego wymagają także zabiegu herbicydowego.

Zastosowanie preparatu z grupy np. fosforoorganicznych, karboksylanów spowoduje zatrucie pszczół. Biorąc pod uwagę aktywność zapylaczy zabieg opryskiwania nie może być wykonywany w czasie oblotu pszczół. Powinno się do niego przystąpić w godzinach późnowieczornych.

Z kwitnącymi obecnie chwastami trzeba postępować tak, jak w przypadku stosowania ochrony herbicydowej w kwitnące uprawy. Bezwzględną ostrożność trzeba zachować przy zabiegu insektycydem.

Przy doborze herbicydu wybierać należy tylko te preparaty, które są bezpieczne dla pszczół i każdorazowo sprawdzać etykietę produktu. Należy je stosować po oblocie pszczół. Stosowane przy aktywności owadów wprawdzie ich nie zabiją, ale nad opryskiwaną plantacją unosi się zapach stosowanego preparatu, który osiada na przelatującym nad nią owadzie. Taka pszczoła zmieni zapach, zostanie zidentyfikowana jako zagrożenie i na wlocie do ula zabita przez inne pszczoły.