Rzepak ozimy charakteryzuje rozciągnięte w czasie kwitnienie, czego konsekwencją jest nierównomierne zasychanie łuszczyn i dojrzewanie nasion. Zjawisko to można dostrzec zarówno na pojedynczej roślinie, jak i w całym łanie - tu jest bardzo czytelne ze względu na zmienność glebową. W miejscach o bardziej przepuszczalnym podłożu rośliny szybciej kończą wegetację, a niezebrane osypują nasiona z pękających łuszczyn. Podatność łuszczyn na pękanie jest największa tuż przed żniwami, gdy ich wilgotność spada poniżej 15 proc.

PRZYCZYNY OTWIERANIA SIĘ ŁUSZCZYN

Czynnikiem sprzyjającym pękaniu łuszczyn są deszcze na przemian z wysoką temperaturą. Cykliczne wchłanianie wody i wysychanie powoduje oddzielenie klap od ramy i rozwarcie łuszczyny. Kolejnym czynnikiem nasilającym osypywanie się nasion jest wylegnięcie łanu. Szczególnie wysokie straty występują na plantacjach obitych przez grad. Sprawcami są także szkodniki i choroby grzybowe. Im rośliny są silniej porażone chorobami i zasiedlone przez szkodniki (zwłaszcza łuszczynowe), tym zjawisko bardziej się pogłębia. Pękaniu łuszczyn w pewnym stopniu "pomogli" hodowcy. Współczesne odmiany charakteryzują się szeregiem bardzo korzystnych cech, lecz jednocześnie ich podatność na osypywanie nasion przed zbiorem jest trzykrotnie wyższa w porównaniu do dawnych odmian wysokoerukowych.

KIEDY I CZYM KLEIĆ

Pękaniu łuszczyn można przeciwdziałać, przeprowadzając ich klejenie. Zabieg należy wykonać w fazie dojrzałości technicznej rzepaku, wówczas gdy łuszczyny zmieniają kolor z intensywnie zielonego na seledynowy, ale wciąż są elastyczne. Ma to miejsce 3-4 tygodnie przed zbiorem. Do precyzyjnego wyznaczenia terminu przeprowadzenia klejenia niezbędna jest częsta kontrola stanu łuszczyn. Polega ona na ocenie ich elastyczności. W tym celu zginamy łuszczynę w kształt litery V. Powinna dać się zginać i nie pękać lub lekko pękać bez wyrzucania nasion. Nie należy opóźniać wykonania zabiegu, bowiem nie ma sensu aplikować preparatu na pękające łuszczyny - żaden środek ich już nie sklei.

Do klejenia wykorzystuje się preparaty zawierające substancje naturalne, jakimi są żywice bądź syntetyczny lateks (tab.). Według ich producentów środki te działają identycznie, tzn. pokrywają rośliny elastyczną membraną, która z jednej strony jest wodoodporna i zabezpiecza łuszczyny przed wnikaniem wody do wnętrza tkanek, z drugiej jest przepuszczalna dla światła i gazów, co umożliwia fotosyntezę. Nie ulega również zakłóceniu transpiracja. Istotna różnica między nimi dotyczy zasady ich stosowania. Kleje na bazie żywic można nanosić na rośliny w formie oprysku zarówno w dzień, jak i nocą. Natomiast zawierające lateks najlepiej wczesnym rankiem, ponieważ do wytworzenia membrany niezbędne jest światło słoneczne. Część z nich zawiera w swym składzie alkohol, stąd wykonanie oprysku przy silnej operacji słonecznej i wysokiej temperaturze może spowodować p oparzenie roślin.

NIE MOŻNA SKĄPIĆ WODY

Dokładne pokrycie roślin cieczą warunkuje efektywne działanie zastosowanego preparatu. Dlatego bardzo ważnym elementem klejenia łuszczyn jest ilość wody zużytej na hektar. W starszych zaleceniach polecano stosowanie 600 l/ha, nowsze informują, że wystarczy 300 l/ha. Niemniej jednak należy się kierować generalną zasadą - im łan wyższy i bardziej zwarty, tym ilość wody musi być większa i odwrotnie. Wody może być też mniej, gdy oprysk przeprowadzany jest o wschodzie słońca i rośliny pokrywa jeszcze nocna rosa.

MINUSY ZABIEGU KLEJENIA

Decydując się na zabieg klejenia, trzeba też widzieć minusy. Pierwszym są straty spowodowane przejazdem zestawem przez dojrzewający łan. Aby je zminimalizować, konieczne jest zamontowanie z przodu ciągnika ekranu pochylającego rośliny i osłony podwozia wykonanej najczęściej z plandeki. Kolejny negatyw to stan kombajnu po zbiorze takiego rzepaku - jest "zaklejony" i przed żniwami zbożowymi wymaga dokładnego czyszczenia.

W gospodarstwach uprawiających rzepak na setkach ha klejenie łuszczyn nie jest ostatnim zabiegiem mającym ograniczyć straty plonu nasion. Zwieńczeniem jest desykacja przeprowadzana 10-12 dni przed koszeniem. Służy ona do wyrównania dojrzewania, eliminacji chwastów, przyspieszenia terminu zbioru i ułatwienia żniw. Mniejsza wilgotność masy roślinnej wpływa na wzrost wydajności kombajnu przy równoczesnym zmniejszeniu strat omłotowych. Niższa i bardziej wyrównana jest wilgotność kolejnych partii zbieranych nasion, co pozwala zaoszczędzić na ich późniejszym dosuszaniu. Wśród preparatów zalecanych do dosuszania rzepaku na pniu są typowe desykanty, jak również herbicydy o działaniu totalnym, oparte na glifosacie.

Artykuł ukazał się w wydaniu czerwcowym miesięcznika "Farmer"