Zaprezentował on podczas spotkania zaprawę Wakil 325 WG, która opiera się na trzech substancjach czynnych: metalaksyl-M (związek z grupy fenyloamidów), fludioksonil (związek z grupy fenylopiroli), cymoksanil (związek z grupy iminoacetylomoczników).

- Połączenie różnych aktywnych składników minimalizuje ryzyko odporności, w szczególności na mączniaka rzekomego grochu – dodał Lustig.

Zarejestrowana jest ona w uprawie grochu uprawionego na suche nasiona i łuskowym w uprawie na zielone nasiona, przeciw takim chorobom jak: zgorzel siewek, mączniak rzekomy grochu, askochytoza (zgorzelowa plamistość grochu), szara pleśń. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 200 g/100 kg nasion.

Produkt można też wykorzystywać w zastosowaniach małoobszarowych. Trzeba jednak zauważyć, że odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środka ochrony roślin stosowanego w uprawach tego typu ponosi wyłącznie jego użytkownik.

W tym wypadku aplikuje się go w tej samej dawce w uprawie grochu zwyczajnego pastewnego (peluszki) soczewicy i ciecierzycy na zgorzel siewek (różne gatunki grzybów).

Niższa dawka 100 g na 100 kg nasion przeciwko zgorzeli siewek wykorzystywana jest w bobiku, łubinie wąskolistnym, żółtym i białym.

Warto zaznaczyć, że norma wysiewu nasion zaprawionych środkiem wynosi dla grochu 180 kg/ha, bobiku 300 kg/ha, łubinu 220 kg/ha, grochu zwyczajnego pastewnego (peluszka) 180 kg/ha, soczewicy 120 kg/ha, ciecierzycy 150 kg/ha.

Podczas konferencji Jarosław Lustig zapowiedział też, że na wiosnę 2019 r. na polski rynek trafi nowa zaprawa zbożowa. Na razie zarejestrowano ją w Czechach. Będzie to produkt trzyskładnikowy: sedaksan (SDHI), fludioksolnil (fenylopirole) i tritikonazol (triazole). Według rejestracji u naszych południowych sąsiadów ma ona bardzo szerokie spektrum zwalczania chorób.