- Przed nami bardzo ambitne cele do zrealizowania, naszą misją jest kształtowanie rolnictwa z korzyścią dla rolników, ale także dla konsumentów i naszej planety. Co roku przeznaczamy ok, 2,5 mln euro w badania i rozwój, by rolnictwu dostarczać najlepsze rozwiązania. Chcemy zmierzać w kierunku innowacji, zrównoważonego rolnictwa i transformacji cyfrowej.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Joerg Rehbein, prezesa Działu Crop Science Europa Środkowa i Wschodnia firmy Bayer.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Joerg Rehbein, prezesa Działu Crop Science Europa Środkowa i Wschodnia firmy Bayer.
Niestety Komisja Europejska sukcesywnie przeszkadza nam te cele osiągać. W 2018 r. na każde 10 substancji w UE do wycofania lub ograniczenia w stosowaniu przeznaczono 7. Skupiając się na pojedynczych drzewach urzędnicy nie widzą całego lasu, czyli szerokich konsekwencji takich decyzji. Można mieć najlepszą technologię, ale jeśli rolnicy nie będą mieć dostępu do wielu ważnych środków ochrony roślin, nie można mówić o równej konkurencji na rynku – mówił podczas konferencji Joerg Rehbein, prezes Działu Crop Science, Europa Środkowa i Wschodnia firmy Bayer.

Słuchanie ziarna stetoskopem

- Analizujemy wiele chemicznych związków poprawiających jakość zaprawiania. Dużo pracujemy nad technicznymi aspektami tego procesu. Wszystko po to, by między innymi zminimalizować proces pylenia zapraw. Staramy się określić precyzyjnie także optymalny czas tego procesu. Wyliczenie tego jest trudne, bo nasiona mają różnych rozmiar. Jeśli dodamy zaprawę w nieodpowiednim momencie i proces zaprawiania będzie za długi, nasiona mogą być za suche lub zbyt lepkie, a zaprawa może się osypywać – tłumaczył podczas spotkania dr Gerhard-Johann Feurer, Segment Management.

Dr Gerhard-Johann Feurer, Segment Management, firma Bayer
Dr Gerhard-Johann Feurer, Segment Management, firma Bayer

Problem nadmiernego ścierania się zaprawy i pylenia na skutek niedoskonałych technik zaprawiania ograniczono do minimum dzięki instalacji w Bayer SeedGrowth systemu BaySTEP. Polega on na tym, że na podstawie analizy akustycznej określany jest idealny moment zakończenia zaprawiania nasion w maszynach porcjowych. Specjalny mikrofon analizuje odgłosy w trakcie mieszania, gdy hałas dochodzi do punktu krytycznego (a można to określić), to jest to sygnał do zakończenia procesu zaprawiania.

Nowa zaprawa zbożowa

Podczas konferencji przedstawiono także nowości w segmencie zapraw. Na nowy sezon, ma być dostępna już w sprzedaży nowo zarejestrowana zaprawa dla zbóż ozimych Bariton Super 97,5 FS. Szczegóły na jej temat podczas konferencji przybliżył Andrzej Żmijewski z firmy Bayer.

Szczegóły na temat nowej zaprawy zbożowej przybliżył Andrzej Żmijewski z firmy Bayer
Szczegóły na temat nowej zaprawy zbożowej przybliżył Andrzej Żmijewski z firmy Bayer
Preparat jest w formie płynnego koncentratu zawiesinowego do zaprawiania (FS). Zawiera 3 substancje czynne: fludioksonil oraz protiokonazol i tebukonazol. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu zaprawiarek porcjowych, ślimakowych oraz o działaniu ciągłym. Zarejestrowana jest do zaprawiania ziarna podstawowych gatunków zbóż ozimych. We wszystkich gatunkach, ogranicza rozwój takich chorób jak: fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa zbóż i traw, w samej pszenicy dodatkowo śnieć cuchnącą, a jęczmieniu pasiastość liści jęczmienia, plamistość siatkowa jęczmienia oraz głownię pyląca jęczmienia. Dawka wynosi 100 ml/ 100 kg nasion.

Dr Anna Weber
Dr Anna Weber

O badaniach z nową zaprawą, które zostały wykonane na Uniwersytecie Technologiczno -Przyrodniczym w Bydgoszczy, opowiedziała z kolei dr Anna Weber. Otrzymane wyniki potwierdziły, że zaprawa przylega dobrze do ziarniaka i rozpuszcza się wolniej od pozostałych badanych produktów konkurencyjnych. Dzięki temu dłużej chroniony jest ziarniak, a następnie siewka przed atakiem najważniejszych chorób odnasiennych i odglebowych. Z kolei zaprawy, które szybko się rozpuszczają, będą silniej spłukiwane np. podczas intesywnego deszczu, a więc ich rola ochronna będzie słabnąć. 

 Dlaczego warto stosować wspomagacze zaprawiania?

Rozmawiano także o dodatkach tzw. wspomagaczach zaprawiania. Są to preparaty na bazie wody, stosowane w celu polepszenia jakości tego procesu. Muszą być kompatybilne z materiałem siewnym, zaprawami, procesem i warunkami, w których zaprawianie się odbywa. Wspomagacz tworzy przepuszczalną powłokę na powierzchni nasion, bez znaczącej modyfikacji kształtu, wielkości i wagi nasion. Stosowanie takich preparatów polepsza dystrybucje zaprawy na nasionach, odporność na ścieranie lub zmywanie, oraz sypkość zaprawianych nasion.

O wpomagaczach procesu zaprawiania oraz nowych wkrótce zarejestrowanych zaprawach opowiedziała z kolei Dorota Muszyńska z firmy Bayer
O wpomagaczach procesu zaprawiania oraz nowych wkrótce zarejestrowanych zaprawach opowiedziała z kolei Dorota Muszyńska z firmy Bayer

Bayer do zaoferowania ma linię produktów o nazwie Peridiam do stosowania w zaprawianiu nasion zbóż, kukurydzy i rzepaku. Do zbóż mogą zostać wykorzystane np. Peridiam Quality 103 (czerwony), który umożliwia redukcje kurzu, Peridiam Quality 111 (bezbarwny), redukuje pylenie i pozytywnie wpływa na sypkość nasiono oraz Peridiam Active 109 (czerwony), redukuje pylenie oraz pozytywnie wpływa na kiełkowanie (zawiera między innymi mikroelementy).

- To nie są środki ochrony roślin, stąd mogą być szybko wprowadzone na rynek, nie potrzebują rejestracji, dlatego produkty mogą się dynamicznie zmieniać w poszczególnych sezonach– tłumaczyła Dorota Muszyńska z firmy Bayer.

Nowość w zaprawianiu kukurydzy

Firma spodziewa się, że wkrótce zostanie szeroko zarejestrowany w UE nowy preparat przeznaczony do zaprawiania kukurydzy - Redigo M 120 FS. Prawdopodobnie będzie on już dostępny na siewy 2020. Środek zawiera dwie substancje czynne: metalaksyl i protiokonazol. Przeznaczony będzie do ochrony kukurydzy przed kompleksem grzybów z rodzaju Fusarum spp. i Phytium spp. Zalecana dawka będzie wynosić 15 ml na jednostkę siewną (50 tys. nasion). Do produktu dobrano specjalny Peridiam Quality 316 o mocnym czerwonym barwieniu.

Nowa zaprawa dla rzepaku

Pojawi się także nowość w rzepaku ozimym i jarym. Będzie to zaprawa Scenic Gold. Firma spodziewa się wkrótce szerokiej rejestracji w UE. Produkt zawiera dwie substancje czynne: fluopikolid oraz fluoksastrobinę. Przeznaczony ma być do ochrony nasion przeciwko chorobom występującym we wczesnym okresie rozwoju roślin. Zaprawa będzie wspomagana przez Peridiam Quality 208 z Fluency Powder 24003, a nasiona potraktowane będą miały intensywny niebieski kolor.