
Najwyższą jakość procesu zaprawiania mogą zapewnić jedynie profesjonalne firmy, zwłaszcza te z certyfikatem ESTA. Mają one do dyspozycji nie tylko odpowiedni do tego celu sprzęt, mogą także korzystać z wszelkich dodatków wspomagających ten proces, jakimi są np. polimery.
Pierwszym zabiegiem w ochronie roślin jest zaprawianie nasion. Stanowi ono fundament pod dalszą ochronę. Skuteczność ochrony zaprawy zależy jednak od wielu czynników. Ważny jest nie tylko wybór odpowiednich substancji czynnych, gdyż o jakości w dużej mierze decydują sprawy techniczne samego procesu zaprawiania. Kupując kwalifikowany materiał siewny, mamy gwarancję, że nasiona dobrze pokryte są zaprawą. Niestety w przypadku zbóż rolnicy często przeznaczają na materiał siewny nasiona wyprodukowane w swoim gospodarstwie, które zaprawiają we własnym zakresie. Jeśli do tego celu używają prowizorycznego sprzętu, trudno zadbać o wysoką jakość tego procesu. W następstwie takich działań preparat niedokładnie pokrywa ziarniaki, słabo przylega do okrywy nasiennej i nadmiernie osypuje się. Dochodzi do strat zaprawy, słabnie również jej funkcja ochronna przed patogenami. Ponadto wysoki poziom pylenia stwarza niebezpieczeństwo dla operatora, a także środowiska.
ZAPRAWIANIE Z DODATK AMI
Dlatego firmy korzystające z profesjonalnego sprzętu szczegółowo opracowują każdy etap procesu przygotowania nasion. Dla polepszenia wielu parametrów jakościowych mogą także korzystać z chemicznych dodatków wspomagających proces zaprawiania. Niestety, przeciętny rolnik kupić ich nie może.
Najczęściej sięga się po polimery. Są to różnego rodzaju związki chemiczne, które otaczają nasiona cienką błoną, przenikalną dla powietrza i wody. Nie mają wpływu na działanie substancji czynnej. Poprawiają natomiast przyczepność zaprawy do nasion, ograniczając tym samym jej pylenie. Jest to bardzo ważne w kontekście wymogów, jakie muszą spełniać firmy będące w systemie ESTA. Co więcej, po zastosowaniu polimerów powierzchnia nasion jest gładka i bardziej jednolita. Taka powierzchnia minimalizuje tarcie i dzięki temu przepływ w siewniku nie jest zakłócony (lepsza sypkość nasion). Ich stosowanie ogranicza także ścieranie lub zmywanie zaprawy. W celu poprawienia jakości zaprawiania wykorzystuje się także inne dodatki, które są np. mieszaniną detergentów anionowych. Substancje takie działają jak adiuwanty, pomagają w lepszej i równomiernej dystrybucji zaprawy na nasionach. Warto wiedzieć, że czasem same zaprawy dostarczają mało pigmentu, a dodatki z barwnikami mogą "podkręcać" intensywność otrzymanej barwy nasion. To również ważne, bo rolnik lubi dobrze wybarwione nasiona, które wizualnie kojarzą się z bardzo dobrym pokryciem przez zaprawę nasion.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)