- Dwuzabiegowy program ochrony fungicydowej pszenicy stosuje się na średnio intensywnych plantacjach o stosunkowo niewielkim ryzyku rozwoju chorób.
- Sprawcy chorób grzybowych długo rozwijają się w sposób utajony, bez zewnętrznych objawów.
- Test kopertowy pomaga określić, z jakimi patogenami mamy do czynienia i jakie decyzje odnośnie ochrony kłosa podjąć.
Zboża uprawiane bardziej intensywnie wymagają mocnej, trójzabiegowej ochrony. W takich łanach, gdy zabieg T-3 jest zaplanowany z góry, wykonuje się go profilaktycznie. Na dwuzabiegowy program ochrony fungicydowej pszenicy (i innych zbóż) możemy pozwolić sobie na średnio intensywnych plantacjach o stosunkowo niewielkim ryzyku rozwoju chorób. W tym roku obserwujemy sporą presję ze strony patogenów, więc wielu rolników, którzy wstępnie zakładali dwukrotną aplikację fungicydów, zastanawia się, czy konieczne będzie rozszerzenie ochrony o zabieg na kłos.
Często ten zabieg może pozornie wydawać się niepotrzebny, gdyż zewnętrzne objawy chorób kłosa mogą nie ujawniać się dość długo, bowiem grzyby rozwijają się w sposób utajony. Gdy natomiast już te symptomy zauważymy, zwykle na ochronę jest już za późno. Pomocny w określeniu, czy i z jakimi patogenami mamy do czynienia, jest test kopertowy. Na jego podstawie łatwiej będzie podjąć decyzje odnośnie ostatniego zabiegu ochronnego.
Oto, w jaki sposób przeprowadzić test kopertowy:
- Po wykłoszeniu pobrać kilkadziesiąt kłosów z różnych miejsc na polu.
- Kłosy owinąć zwilżonym ręcznikiem papierowym lub papierową gazetą.
- Zawinięte kłosy umieścić w woreczku foliowym, a woreczek w papierowej kopercie.
- Kopertę z kłosami pozostawić w ciemnym miejscu (temp. ok 18 °C), kontrolując czy ręcznik lub gazeta nie wyschła. Jeżeli tak - należy ponownie je zwilżyć.
- Po 4-5 dniach sprawdzić kłosy na oznaki obecności patogenów.
Rozwinięta na kłosie biała, watowata grzybnia z różowymi przebarwieniami i/lub pomarańczowymi grudkami świadczy o rozwoju fuzariozy kłosów. Nekrotyczne zbrunatnienia na plewach to z kolei symptom septoriozy plew. Obserwując takie objawy na kłosie, należy możliwie szybko przystąpić do zabiegu T-3.
Komentarze