Głównym miejscem fotosyntezy u roślin rolniczych są liście. Aby liście mogły w procesie fotosyntezy absorbować energię słoneczną na Ziemi z oddalonego o 150 mln km Słońca, powinny być w pełni zdrowe. W takiej sytuacji liście zbóż, pochwy liściowe i inne części tych roślin, np. plewy i ości kłosów, przy udziale światła słonecznego mogą same się rozwijać, produkując z CO2 i innych nieorganicznych materiałów pochodzących ze środowiska swoje cząsteczki, przykładowo białka i węglowodany. Miejscem fotosyntezy u roślin są chloroplasty. Na powierzchni jednego milimetra kwadratowego mieści się około pół miliona chloroplastów, a na centymetr kwadratowy może przypadać nawet 20 tys. szparek odpowiedzialnych za regulację stosunków wodnych w komórkach liści poprzez wpływ na transpirację liści i innych zielonych części zbóż. Rola aparatów szparkowych, gdy liście są zdrowe, jest ogromna. Nie każdy producent zbóż zdaje sobie sprawę z tego, że 95 proc. wody wydostaje się z rośliny przez aparaty szparkowe. Gdy zboża są zdrowe, blaszki liściowe mają właściwy turgor, bo nie brakuje wody w glebie, aparaty szparkowe są otwarte w dzień, a zamknięte w nocy, dzięki czemu zapewniona jest ochrona roślin przed utratą wody. Przy zdrowej blaszce liściowej przy niedoborze wody w ciągu dnia szparki są zamknięte. W takiej sytuacji fotosynteza jest spowolniona, ale woda dłużej jest zatrzymywana w roślinie, co pozwala najczęściej roślinom doczekać się opadu deszczu.

(T-1) tworzy fundament do rozwoju rośliny. Ma on za zadanie ochronić korzenie, podstawę źdźbła i dolne liście.
Kiedy wykonać zabieg T-2?


Na jakie substancje czynne stawiać?
Do stosowania w terminie T-2 zarejestrowanych jest wiele środków grzybobójczych. Zawierają one zróżnicowane s.cz. z różnych grup chemicznych. Działają one zarówno układowo, jak i wgłębnie. Są one wymienione na przykładzie pszenicy, bo w tym gatunku środków do zastosowania w terminie T-2 jest największa liczba, czyli krótko mówiąc, jest z czego wybrać. Przy dużym nasileniu chorób zalecamy, aby do wykonania zabiegu w terminie T-2 wybrać fungicyd wieloskładnikowy, przykładowo składający się z s.cz. z grupy chemicznej karboksyamidów, triazoli i strobiluryn. Przy mniejszej spodziewanej presji grzybów chorobotwórczych można użyć na własną odpowiedzialność mieszaniny dwóch s.cz. z grupy np. triazoli lub triazoli i strobiluryn.
Chora blaszka liścia flagowego i podflagowego to brak kontroli nad gospodarką wodną roślin, a tym samym więdnięcie (strata turgoru) roślin. Każda plama nekrotyczna, poduszeczka grzyba
(Blumeria graminis, Puccinia spp., DTR) to duża strata dla zbóż, bo tylko zdrowe liście budują plon.
Komentarze