Gościem konferencji była dr hab. Marta Damszel z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która mówiła o adaptacji ochrony zbóż do zmian agroklimatu. Wskazywała, że zdecydowanie konieczna będzie ochrona roślin z uwagi na zagrożenie ich kondycji (nieustająca wegetacja) i na skutek nasilenia chorób znanych oraz nowych agrofagów. Już teraz obserwujemy wzrastającą szkodliwość niektórych patogenów. Obecnie konieczny jest stały monitoring upraw i interwencyjne zabiegi ochrony roślin.

T-1 będzie kluczowy w ochronie zbóż

Ten sezon już pokazuje, że na większości plantacji zbożowych zabieg ochrony w terminie T-1 będzie kluczowy. Syngenta ze swojej strony proponuje sprawdzone rozwiązania w ochronie. Propozycją jest Turbo Pak, czyli połączenie dwóch znanych produktów: Tern 750 EC i Plexeo 60 EC – preparatów zawierających substancje czynne o dwóch różnych mechanizmach działania.

Fenpropidyna zawarta w preparacie Tern 750 EC wykazuje działanie zapobiegawcze i interwencyjne, przeciwdziała mączniakowi prawdziwemu zbóż i traw. S. cz. należy do grupy morfolin i może być stosowana wcześnie, w dość niskich temperaturach (od 3-5°C).

Z kolei Plexeo 60 EC zawiera s.cz. metkonazol i przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczo, interwencyjnie, wyniszczająco. Zwalcza fuzariozę kłosów, septoriozę paskowaną liści.

Połączenie preparatów w Turbo Pak zapewnia bardziej skuteczna ochronę, ponieważ wpisuje się w szerokie okno stosowania – od pierwszego kolanka do końca fazy kłoszenia (BBCH 31-59).

Stosuj Innowacyjny Produkt Rolniczy

Biorąc pod uwagę, że ostatnie sezony są pod znakiem rdzy żółtej, Syngenta proponuje preparat Elatus Era (uzyskał nagrodę Innowacyjny Produkt Rolniczy 2018) m.in. do walki z tą chorobą.

Elatus Era bazuje na solatenolu (nazwa handlowa substancji czynnej benzowindyflupyr) i protiokonazolu. W pszenicy ozimej poza rdzą żółtą radzi sobie z septoriozą paskowaną liści pszenicy, septoriozą plew, brunatną plamistością liści (DTR), rdzą brunatną, fuzariozą kłosów.

Także w uprawie jęczmienia zakres zwalczanych chorób jest szeroki i obejmuje: plamistość siatkową jęczmienia, rynchosporiozę zbóż, rdzę jęczmienia, fuzariozę kłosów oraz ramularię.

Również w przypadku preparatu Elatus Era okno stosowania jest szerokie - od pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31-69) dla pszenicy, żyta i pszenżyta oraz do końca fazy kłoszenia (BBCH 31-59) dla jęczmienia.

Problem odpornych chwastów

Nie tylko choroby są dokuczliwe w uprawie zbóż ozimych. Problemem, z którym borykają się rolnicy jest eliminacja chwastów, ponieważ coraz częściej na polu spotyka się biotypy odporne, np. miotły zbożowej, wyczyńca polnego. Temat zawiłej odporności chwastów podparty był sporą dozą rzeczowych informacji dotyczących mechanizmów działania herbicydydów z poszczególnych grup.

Syngenta proponuje zastosować jesienią w zboża Avoxa Pak, czyli zestaw preparatów Avoxa 50 EC (mieszanina fabryczna pinoksadenu i piroksulamu) i Aldaro 306 SE (mieszanina fabryczna 2,4-D i florasulamu). Preparaty działają nie tylko na miotłę zbożową, ale także na szerokie spektrum gatunków chwastów dwuliściennych.

Na konferencjach zimowych Syngenta poza ochroną i regulacją zbóż ozimych specjaliści wskazali też rozwiązania w ochronie rzepaku ozimego oraz propozycje odmianowe kukurydzy.

Konferencje zimowe Syngenta to nie tylko ciekawe wykłady. Jak co roku nie zabrakło elementu rozrywki - loterii konferencyjnej. Podczas przerw toczyły się ożywione dyskusje na stoiskach konsultacyjnych Syngenta i firm współpracujących. Partnerem Konferencji zimowych Syngenta była firma maszynowa Kverneland.