Zmienik lucernowiec (Lygus rugulipennis), jest pluskwiakiem wielkości 4-8 mm. Szkodnika można łatwo rozpoznać po żółtej, trójkątnej plamce na górnej stronie skrzydeł. Owad dorosły jest barwy zielonkawo-brunatnej, natomiast jego znacznie mniejsza larwa (podobna do postaci dorosłej), jest barwy zielonej. Pluskwiak żeruje na wierzchniej stronie liści, zagrożony bardzo szybko odlatuje. Zmienniki są mało aktywne w godzinach porannych.

Zmieniki wykazują swoją aktywność na ogół w lipcu (pierwsze pokolenie). Od drugiej połowy miesiąca do sierpnia samice składają jaja i rozwija się wówczas drugie pokolenie tego szkodnika. Zmienniki są polifagami, czyli atakują wiele roślin uprawnych m.in. truskawki, maliny, jeżyny, ogórki, fasolę, rzodkiewkę, kapustę pekińską oraz inne warzywa liściowe.

Szkodliwość bezpośrednia owada polega na wysysaniu soków roślinnych z liści, pąków, kwiatów i owoców, co w efekcie prowadzi do pojawienia się dziur w liściach (kapusta pekińska, ogórki, fasola), zniekształcenia owoców (maliny, ogórki) oraz zamierania pąków kwiatowych. Przy masowym pojawieniu się szkodnika dochodzi do znacznego spadku plonu. Zmienniki przyczyniają się również do przenoszenia chorób wirusowych i bakteryjnych w uprawach.

Zwalczanie prowadzimy po dokonaniu lustracji i ocenie rzeczywistego zagrożenia w uprawach. Zabiegi opryskiwania insektycydami należy wykonać we wczesnych godzinach porannych. Dostosowanie się do terminu zabiegu decyduje o skuteczności zwalczania zmienników. W ochronie przed szkodnikami polecane są środki o działaniu kontaktowym, np. Bulldock 025 EC (dawka 0,2-0,4l/ha), Karate Zeon 050 CS (0,12l/ha). Ten ostatni środek w uprawie fasoli można używać do końca sierpnia.

Warto wspomnieć, że zwalczanie szkodnika jest dość ważne jeszcze przed kwitnieniem i zawiązywaniem się owoców. Pozwoli to na zredukowanie populacji i tym samym ograniczamy zabiegi ochronne do minimum w okresie owocowania ogórków i fasolki szparagowej. Okres karencji dla preparatów wynosi minimum 7 dni.