• Zaraza ziemniaka to choroba, która od lat zagraża uprawom ziemniaka. Sprawcą jest  organizm grzybopodobny Phytophthora infestans.
  • Na listę fungicydów przeznaczonych do zwalczania tej choroby trafia kolejny produkt: Zorvec Entecta (oksatiapiprolina, amisulbrom).

Ochrona ziemniaka przed rozwijającą się epidemicznie zarazą jest wciąż dużym wyzwaniem dla plantatorów z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe i agrotechniczne (np. konieczność deszczowania plantacji) a także nowe, wczesne terminy pojawiania się choroby oraz zmniejszającą się liczbę dostępnych substancji aktywnych.

-Cieszymy się, że możemy zaoferować polskim rolnikom kolejny produkt oparty o przełomową substancję Zorvec active, który dzięki innowacyjnemu i wyjątkowemu sposobowi działania skutecznie zwalcza wszystkie formy zarazy ziemniaka, w tym zarazę bulw – powiedział Łukasz Wieczorek, Category Marketing Manager Corteva Agriscience Poland.

Zorvec Entecta skład

Zorvec Entecta zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne o odmiennym mechanizmie działania: oksatiapiprolina - wg FRAC grupa 49 (związek z grupy izoksazolin) oraz amisulbrom - wg FRAC grupa 21 (związek z grupy sulfonoamidów). Ilość substancji czynnych zawartych w Zorvec Entecta została tak dobrana, aby rozszerzyć zakres zwalczanych form zarazy, zapewnić wysoką skuteczność przeciwko patogenom i zapobiec powstawaniu odporności.

Jest to fungicyd o działaniu powierzchniowym i układowym, w postaci zawiesinoemulsji (SE) do rozcieńczania wodą, do stosowania zapobiegawczego w uprawie ziemniaka przeciwko zarazie ziemniaka. Środek jest odporny na zmywanie przez deszcz, już po upływie 20 minut od zabiegu. Dzięki przemieszczaniu się do młodych przyrostów zapewnia ich dobrą ochronę (chroni również nowe przyrosty pojawiające się po wykonaniu zabiegu).

Dawka i termin stosowania

Zorvec Entecta  zastosowany w dawce 0,25 l/ha zapewnia doskonałą ochronę przed zarazą ziemniaka, dłuższą o 3–4 dni w porównaniu z innymi środkami, nie zawierającymi Zorvec active.

Środek należy stosować od fazy, gdy widoczny jest pierwszy pęd boczny (BBCH 21) do 7 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. Pierwszy zabieg powinno się wykonać zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów zarazy ziemniaka na roślinach. Kolejne opryskiwania wykonuje się w miarę potrzeby co 7–10 dni. Krótszy odstęp między zabiegami należy zachować w warunkach większego zagrożenia chorobą. W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 4 opryskiwania tym środkiem.

Warto pamiętać o właściwej technice opryskiwania, która wpływa na skuteczność wykonanego zabiegu. Większą ilość wody powinno się stosować w uprawach zagęszczonych lub o silnie rozwiniętej naci ziemniaczanej w celu dokładnego pokrycia roślin.