Choroby grzybowe kory lub drewna najczęściej występują podczas ciepłej i wilgotnej pogody. Objawy to najczęściej zapadnięta i gnijąca kora, nekrozy oraz zamieranie i łuszczenie się tkanki. Źródłem zakażenia są pasożytnicze formy grzybów występujące na obumarłych tkankach. Do zakażeń dochodzi przez rany powstałe po cięciu, uszkodzeniach, w spękaniach kory, ale również przez kwiaty i ogonki liściowe. Patogeny atakują konary, pnie jak również młode pędy, a nawet owoce.

W walce z chorobami istotne jest agrotechnika, czyli wycinanie porażonych pędów lub kory wykazującej zmiany chorobotwórcze, ale najważniejsze są zabiegi ochronne fungicydami zawierającymi związki benzimidazolowe (Topsin M 500 SC, Funaben Plus 03 PA) oraz miedziowe (Miedzian Extra 350 SC). Zabiegi chemiczne we wczesnym stadium rozwoju choroby, gwarantują jej zwalczenie.

W sadach jabłoniowych i gruszowych najczęstszą chorobą jest rak drzew owocowych. Patogen zimuje w postaci grzybni w zrakowaciałych tkankach lub jako czerwone, kuliste owocniki. Grzyb rozwija się przez cały rok, ale intensywne zarodnikowanie występuje wczesną jesienią. Objawami raka są rozległe brązowe nekrozy, które obejmują zarówno korę jak i drewno (brązowienie rdzenia).

Najbardziej podatnymi odmianami na raka są: Koksa, Topaz, Rajka, Gala, Elise, Elstar. Zwalczanie polega na wycinaniu chorych pędów lub czyszczeniu na pniu powstałych ran. Miejsca te należy zabezpieczyć maścią sadowniczą zawierającą Funaben oraz w okresie opadania liści dodatkowo zastosować oprysk Topsinem M 500 SC w dawce 1,5l/ha.

Groźną chorobą atakującą pestkowe drzewa owocowe jest leukostomoza wywoływana przez patogen Leucostoma. Grzyb wnika poprzez rany powstałe najczęściej po cięciu, w spękaniach kory, uszkodzenia mrozowe, przez owady czy w miejscu oparzeń słonecznych. Choroba jest bardzo groźna szczególnie dla młodych drzewek, prowadząc do ich nagłego zamierania. Objawem występowania choroby są wycieki gumowe z powstałych nekroz na pędach czy pniach. Leukostomoza prowadzi do więdnięcia i zamieranią nawet całych drzewek.

Porażone drzewa leukostomoza są osłabione i podatne na uszkodzenia mrozowe. W profilaktyce dodatkowo zaleca się opryskiwanie ich bioregulatorami, zawierającymi wyciągi z alg. Zabiegi ochronne należy prowadzić wykorzystując Topsin M 500 SC w dawce 15 ml/100 m2 w 5-9 l wody.

Zgorzel kory to kolejna choroba, która często poraża młode drzewa. Jej przebieg bardzo często jest utajony i objawy długo są niewidoczne. Wystepują w różnym nasileniu w postaci płytkich nekroz kory, które są barwy brązowej i z czasem zamierają oraz łuszczą się. Infekcja zachodzi przez powstałe rany po cięciu, ale również przez przetchlinki owoców, blizny po opadniętych liściach. W przypadku porażonych owoców dochodzi do powstania choroby przechowalniczej jaką jest gorzka zgnilizna.

W przypadku tej choroby ochrona i zwalczanie powinny być stosowane już od wiosny tuż po cieciu pędów jak również innych uszkodzeniach kory czy owoców (np. gradobicie), stosując oprysk Topsinem M 500 SC w dawce 15 ml/100 m2 uprawy. Rany po cięciu i usuwaniu chorych pędów należy zabezpieczyć farbą emulsyjną z dodatkiem w/w preparatu lub stosując maść sadowniczą zawierającą Funaben.

W sadach często występującą chorobą pędów jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych. Objawy pojawiają się w postaci gnilnych plam na owocach, które nastepnie obumierają i tworzą się tzw. mumie. Jest to główne źródło zakażeń, dlatego w zwalczaniu tej choroby jest usuwanie z drzew zmumifikowanych owoców. Porażeniu ulegają także pędy i kwiaty, które masowo zamierają.

Zwalczanie brunatnej zgnilizny powinno się prowadzić co roku, a ilość zabiegów należy stosować względem podatności danej odmiany czy występującego ryzyka (wilgotne, deszczowa pogoda). Cięcie formujące wiśni i czereśni należy prowadzić latem. Porażone pędy bezwględie usuwamy, a drzewa opryskujemy Topsinem M 500 SC (15ml/100 m2) lub Sadoplonem 75 WP (4,5 kg/ha).