Mniszek lekarski jest rośliną zielarską, ale jest też pospolitym chwastem w uprawach. Potrafi w ciągu roku zasiedlić trawnik czy ogród. Nie ma specjalnych wymagań, jest wszędobylskim chwastem. Rozmnaża się za pomocą nasion zaopatrzonych w aparat lotny, które niesione wiatrem przenoszą się na inne tereny. Rozmnaża się również wegetatywnie za pomocą palowego korzenia. Pozostawiając nawet niewielki fragment korzenia, mniszek ponownie odrośnie.

Podstawą w walce z mniszkiem jest systematyczność w zabiegach. Na rynku jest duży wybór herbicydów przeznaczonych do zwalczania mniszków na trawnikach, m.in. Mniszek 540SL, Grandstar Strong, Starane 250 EC, Bofix 260 EW. Skuteczność ich zależy od właściwej dawki preparatu zalecanej według zaleceń producenta. Opryskiwać należy wiosną po ruszeniu wegetacji i pojawieniu się mniszka. Zabiegi wykonujemy w fazie pierwszych liści. Substancja aktywna zawarta w preparatach jest pobierana przez liście chwastów, a następnie przemieszczana do ich korzeni powodując zamieranie roślin. Skuteczność herbicydów powinna być widoczna w ciągu kilku dni od oprysku.

Wspomagając herbicydy w zwalczaniu mniszka, należy systematyczne wykonywać zabiegi agrotechniczne. Do usuwania można użyć wideł amerykańskich lub specjalnych refraktorów (noży z rozwidloną końcówką) dostępnych w sklepach ogrodniczych. Powinno się sukcesywnie wyrywać chwasty, usuwać kwiaty. Jeśli będziemy systematycznie odchwaszczać, kosić trawnik, nie dopuszczając do kwitnienia i zawiązywania nasion, z każdym rokiem chwastów będzie coraz mniej. Liście mniszka można wyrzucić na kompost, ponieważ są źródłem cennych składników mineralnych, natomiast nie wolno kompostować kwiatów i korzeni.