Źródłem pierwotnego zakażenia jest niekwalifikowany materiał nasadzeniowy oraz zakażone resztki pożniwne, pozostawione na polu w ubiegłym roku uprawy. Wtórnym źródłem są porażone już rośliny, znajdujące się w pobliżu uprawy. Do rozwoju zarazy dochodzi przy wilgotnej, ciepłej pogodzie. Sucha i ciepła aura hamuje dalszy jej rozwój, ale nadal patogen stwarza zagrożenie w uprawie, ponieważ przy zmianie pogody choroba zaczyna postępować.

Objawy porażenia występują na liściach i pędach, na których pojawiają się początkowo oliwkowo-zielone plamy. W miarę dalszego rozwoju choroby plamy powiększają się i zmieniają barwę na brązową z wyraźnie widocznym biało-szarym nalotem. Porażone łodygi i wierzchołki roślin łamią się i ulegają gniciu. Są również źródłem silnego zarodnikowania, które może prowadzić do porażenia bulw.

Ochrona chemiczna powinna być prowadzona na podstawie sygnalizacji i aktywnych komunikatów, świadczących o zagrożeniu występowania choroby. Wykonanie zabiegów oprysków wykonuje się w zależności od okresu wegetacji. Na odmianach późnych przeprowadza się ochronę, gdy na wczesnych wystąpiły już pierwsze objawy choroby. Zaleca się, aby najpierw wykonać pierwszy, zapobiegawczy oprysk.

Przy wyborze środka ochrony roślin należy zwrócić uwagę na: fazę rozwoju ziemniaka, panujące warunki pogodowe, skład chemiczny i sposób działania danego preparatu. W integrowanej produkcji stosowane preparaty powinny być bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz posiadać okres karencji nie dłuższy niż 21 dni.

Pierwszy zabieg należy wykonać preparatem o działaniu systemicznym (układowym), zawierającym w swoim składzie, np. metalaksyl i mancozeb (np. Planet 72 WP) lub chlorotalonil ( np. Arastar Dou 480 SC). Takie środki skuteczne są w zwalczaniu również alternariozy ziemniaka. Drugi zabieg warto przeprowadzić po 10-14 dniach od wykonania pierwszego stosując preparaty o działaniu kontaktowym lub wgłębnym.

W sprzyjających warunkach do rozwoju choroby należy wykonać kolejne opryski. Jeśli w drugim zabiegu dla odmian wrażliwych zastosowano środki kontaktowe, powinniśmy wykonać trzeci oprysk po 7 dniach, a przy zastosowaniu środka wgłębnego - po 7-10 dniach od drugiego.

W przypadku odmian bardziej tolerancyjnych trzeci zabieg wykonujemy po 7 dniach, jeśli w drugim oprysku stosowano środki o działaniu kontaktowym, natomiast po 10-14 dniach jeśli stosowany był preparat o działaniu wgłębnym. Ostatni oprysk należy wykonać w ciągu 30 dni przed zbiorem. Dla odmian średniowczesnych powinien być wykonany do 15 sierpnia, natomiast u pozostałych do 1 września.

Środki systemiczne (układowe), w dawce 2 kg/ ha: Planet 72 WP, Ridomil Gold MZ, (układowy i kontaktowy), Arastar Duo 480 SC (kontaktowy i układowy).

Środki wgłębne: Acrobat MZ 69 WP (2kg/ha), Curzate M 72,5 WP (2,4 kg/ha), Tanoc 50 WG (0,5-0,7 kg/ha), Pyton Consento (2l/ha).

Środki kontaktowe: Altima 500 SC (0,3-0,4l/ha), Antracol 70 WG (1,8kg/ha), Dithane Neo Tec 75 WG (2 kg/ha), Miedzian 50 WP (2,5-3 kg/ha), Penncozeb 80 WP (2kg/ha), Rywal 72 WP (2-2,5 kg/ha).