Zabieg odchwaszczania na łąkach i pastwiskach powinien być przeprowadzony na wiosnę, a przy dużym nasileniu chwastów na plantacji poprzedzony aplikacją preparatów wczesną jesienią (do połowy września, najpóźniej do pierwszych dni października). Na użytkach zielonych do likwidacji chwastów dwuliściennych dopuszczone są obecnie cztery preparaty herbicydowe. Jeśli na polu występują np.: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, maruna bezwonna, przetacznik polny, przytulia czepna, rumian polny, szarłat szorstki, tobołki polne, to należy sięgnąć po herbicyd zawierający jako substancję czynną fluroksypyr, tj. Starane 250 EC lub Taran 250 EC.

W przypadku zachwaszczenia runi pokrzywami (np. zwyczajną, żegawką), które wykazują średnią wrażliwość na tę substancję czynną, konieczny jest dwukrotny oprysk - wczesną jesienią, a następnie wiosną. Minimalna temperatura powietrza w momencie przeprowadzania zabiegu to 7-8°C. Preparaty wykazują jednak najlepszą skuteczność przy temperaturze od 15 do 20°C. Oprysk nie powinien być natomiast wykonywany, gdy przekracza ona 22°C. Na efekt chwastobójczy wpływ mają także opady. W przypadku ich wystąpienia w godzinę po zabiegu nie będzie on uzyskany. Niebezpieczne dla skuteczności działania preparatu są też intensywne opady, nawet jeśli pojawią się dopiero kilka godzin po przeprowadzeniu oprysku.

Substancja czynna - fluroksypyr - pobierana jest przez liście i przemieszczana w roślinie, gdzie blokuje auksyny - hormony wzrostu. Poprzez ich blokowanie wstrzymana jest synteza białek aminokwasów i następuje zahamowanie podziałów komórkowych. Niestety, wzrost często występującego na pastwiskach szczawiu jest jedynie ograniczany, a ostrożeń polny jest całkowicie odporny na tę substancję czynną.

JEDNA GOTOWA MIESZANINA

Chcąc pozbyć się tych gatunków z runi, można sięgnąć po mieszaninę fabryczną fluroksypyru z trichlopyrem, zawartą w preparacie Fernando Forte 300 EC. Ostrożeń polny jest co prawda średnio wrażliwy na ten herbicyd, niemniej jego eliminacja jest możliwa poprzez wykonanie dwóch oprysków - wczesną jesienią, a następnie wiosną.

Fernando Forte 300 EC jest preparatem systemicznym, pobieranym przez liście i w mniejszym stopniu przez korzenie chwastów. Substancja wnika do roślin najpóźniej w ciągu godziny od zastosowania i równie szybko przemieszcza się. Hamuje podziały komórkowe i blokuje proces oddychania. W wyniku działania obserwuje się najpierw zatrzymanie wzrostu chwastów, potem widoczne są zdeformowania, chlorozy, nekrozy i zamierania. Tempo działania preparatu zależy od warunków pogodowych, tzn. jeśli jest chłodno, na efekt trzeba poczekać nawet 5 tygodni, przy czym niższe temperatury nie obniżają skuteczności preparatu. W warunkach optymalnych działanie jest szybkie i efekt zwalczający widoczny po upływie ok. 7 dni, a przy ciepłej i wilgotnej pogodzie nawet szybciej. Preparat zalecany jest w dawce 2,0 l/ha, w terminie wiosennym lub jesiennym. Środek jest skuteczny w stosunku do szerokiej grupy chwastów jednorocznych, o ile w momencie oprysku są co najmniej w fazie 2 liści, a wieloletnie osiągnęły wysokość 25 cm (wytworzyły 4-10 liści). Herbicyd dobrze radzi sobie z pokrzywami, babką lancetowatą (do 8 liści), gwiazdnicą pospolitą, krwawnikiem pospolitym, mniszkiem lekarskim, szczawiem zwyczajnym.

Stosując preparat na pastwiska, na których wypasano zwierzęta, trzeba odczekać min. 2-3 tygodnie, aby ruń zdążyła odrosnąć. Oprysk nie może być jednak wykonany później niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm. Wypas można rozpocząć dopiero po całkowitym zaschnięciu chwastów.

INNY SPOSÓB NA OSTROŻEŃ

Ostrożeń polny zadowalająco eliminowany jest również przez chlopyralid. Substancja pobierana jest przez liście oraz korzenie (w niewielkim stopniu) chwastów i rozprowadzana przez tkanki przewodzące (floem i ksylem). Jej mechanizm działania polega na hamowaniu podziałów komórkowych, przez co blokowany jest dalszy wzrost i rozwój chwastów. Na chlopyralidzie oparty jest Lontrel 72 SG. Jest to środek w formie granul do sporządzania roztworu wodnego. Stosuje się go w zalecanej dawce 0,28 kg/ha na chwasty znajdujące w fazie rozety o średnicy min. 15 cm. W przypadku stosowania preparatu na łąkach i pastwiskach, z których pozyskuje się siano lub kiszonkę paszową, zabieg odchwaszczania wykonuje się po odrośnięciu runi, czyli co najmniej 2-3 tygodnie po ich koszeniu. Łąki kosi się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od zastosowania preparatu.

SPRAWDZONE ROZWIĄZANIE

Do zwalczania uciążliwych chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych zarejestrowany jest także preparat Starane 250 EC. Zawarta w nim substancja czynna to fluroksypyr. Środek pobierany jest przez liście chwastów i przemieszczany do korzeni roślin. Pierwsze objawy jego działania uwidaczniają się po 2-3 dniach, chwasty zamierają w okresie do 10 dni od przeprowadzenia zabiegu zwalczającego. Preparat może być zastosowany wiosną lub jesienią, gdy chwasty mają 8-10 cm wysokości i wytworzą 3-4 liście. Zalecany jest w dawce 0,8 l/ha. Gatunki wrażliwe, a więc w przypadku których skuteczność zwalczania jest na poziomie powyżej 80 proc., to: gwiazdnica pospolita, jasnoty, mniszek pospolity, niezapominajka polna, pokrzywy, powoje, poziewnik szorstki, psianka czarna, przetaczniki, przymiotno kanadyjskie (siewki), przytulia czepna, rdesty, rumiany i rumianki (bardzo młode), szczaw kędzierzawy i tępolistny, skrzyp polny i tobołki polne.

 

Artykuł ukazał się w listopadowym numerze miesięcznika "Farmer"