Chwasty stanowią konkurencję dla rośliny uprawnej w dostępie o składniki pokarmowe, wodę, światło. Niezwalczone chwasty jednoliścienne oraz porażone w okresie jesiennym uprawy są siedliskiem chorób. Ponadto chwasty nie zwalczane jesienią trudniejsze są do eliminacji na wiosnę.

Zachwaszczone uprawy szybciej atakowane są przez patogeny chorobotwórcze, co szczególnie będzie można obserwować przy obecnej aurze pogodowej. W tej chwili narażone na atak patogenów są uprawy jęczmienia ozimego, który wysiewany jest jako pierwszy ze zbóż.

W jęczmieniu ozimym niszczy się zarówno chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Dominować mogą szczególnie uciążliwe: miotła zbożowa, przytulia czepna, chaber, mak, chwasty rumianowate, których ekspansja zależy od historii pola.

W fazie od 1. liścia zbóż do końca fazy krzewienia zbóż (BBCH 11-29) stosuje się preparat DuPont Glean Strong 54 WG będący fabryczna mieszaniną dwóch substancji czynnych: chlorosulfuronu i diflufenikanu, który działa m.in. na komosę białą, mak polny, przytulię czepną, przetaczniki i samosiewy rzepaku.

Jesienią przeciwko chwastom jednorocznym dwuliściennym wykorzystać można zawierający substancję czynną 2,4-D herbicyd Esteron 600 EC. Herbicydy oparte o 2,4-D skuteczne są w walce z chwastami z rodziny kapustowatych.

Większość uciążliwych chwastów dwuliściennych zwalcza oparty o substancję czynną MCPA herbicyd Chwastox Extra 300 SL, np. chabra bławatka, rdest powojowaty, komosę białą i inne. Substancja wykazuje dobrą skuteczność w walce z makiem polnym.

Stosując preparaty oparte o 2,4-D, MCPA, a więc należące do grupy regulatorów wzrostu należy zwrócić uwagę na panującą temperaturę, bowiem herbicydy na bazie tych substancji czynnych zalecane są w temperaturach wyższych niż 8°C.

Do walki z miotłą zbożową zastosować można Axial 50 EC oparty o pinoksaden oraz na bazie difunfenikanu i flufenacetu preparaty: Expert 600 EC, Komplet 560 SC, Komandos 560 SC, które zwalczą także chwasty dwuliścienne.

Przeciwko miotle użyć można również herbicydów z substancją czynną chlorotoluron: Lentipur Flo 500 SC i Tolurex 500 SC, które zwalczają większość uciążliwych chwastów dwuliściennych. Z miotłą i innymi poradzi sobie także oparty o prosulfokarb herbicyd Boxer 800 EC, który zarejestrowany jest do wczesnej jesiennej ochrony przed zachwaszczeniem (BBCH 00-13 upraw).

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: herbicydy