Rzepak ozimy spośród roślin uprawnych najdłużej przebywa na polu. W tym czasie narażony jest na wiele agrofagów, które powodują znaczny spadek plonu. 

Śmietka kapuściana jest muchówką osiągającą 6 mm długości o szarym ubarwieniu pokrytym czarnymi szczecinkami z czerwoną plamką na srebrzystobiałym czole. Owady są w stanie wydać do 4 pokoleń. Najgroźniejszą formą szkodnika jest larwa - robakowata, beznoga, o długości 7-8 mm, barwy żółtobiałej, bez wyraźnie wyodrębnionej głowy, z ciałem zwężającym się ku przodowi. Rozwojowi szkodnika sprzyja długa i ciepła jesień jak również uproszczenia w uprawie. 

Następstwem jesiennego żeru larw śmietki kapuścianej jest słabe przezimowanie roślin, po przekwitnięciu może dojść do ich wylęgania oraz przedwczesnego dojrzewania. Uszkodzone rośliny mogą zostać porażone przez suchą zgniliznę kapustnych. 

Przy ograniczeniu liczby szkodnika, należy pamiętać o niszczeniu chwastów z rodzinny kapustowatych, które wabią muchówki. Niestety do zwalczanie tego szkodnika nie ma obecnie zarejestrowanych środków ochrony roślin. 

Osobnik dorosły pchełki rzepakowej osiąga długość 3-4 mm ma czarno-niebieską i czarno-zieloną barwę z metalicznym połyskiem. Larwa jest brudnobiała o długości 6-7 mm z ciemnobrązową głową i 3 parami odnóży na tułowiu i pokryta jest ciemnymi plamami. Larwy żerują na głównych nerwach oraz ogonkach liściowych w dalszej kolejności w nasadowej części łodygi i w szyjce korzeniowej. Jesienne żery są bardzo groźne w skutkach, gdyż uszkadzają stożek wzrostu, który łatwiej przemarza czego następstwem jest zamieranie roślin i spadek plonu.

Przykładowe preparaty stosowane w zwalczaniu pchełki rzepakowej:

  • Decis Mega 50 EW (deltametryna) w zalecanej dawce 0,15 l/ha.
  • Delta 50 EW (deltametryna) w zalecanej dawce 0,15l/ha.
  • Sparviero (lambda-cyhalotryna) w zalecanej dawce 0,075 l/ha.
  • Patriot 100 EC (deltametryna) w zalecanej jednocześnie maksymalnej dawce 0,65 ml/ha.