Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) jest polifagiem i groźnym szkodnikiem prawie 300 gatunków roślin. Żeruje zarówno na chwastach jak i roślinach uprawnych. Najczęściej atakuje plantacje pora, cebuli ozimej, szczypiorku, czosnku, kapusty głowiastej oraz ogórki i pomidory uprawiane pod osłonami.

Dorosłe osobniki i larwy wysysają soki roślinne. W wyniku żerowania pojawiają się drobne srebrzyste plamki, początkowo usytuowane wzdłuż nerwów głównych. Uszkodzenia z czasem obejmują całą powierzchnię liścia, prowadząc do jego deformacji, bielenia i zasychania. Rośliny słabo rosną, tworzą się małe cebule, a w przypadku czosnku nie tworzą się główki. Bardzo często są wektorami groźnych chorób wirusowych roślin.

Szkodliwość wciornastka jest duża szczególnie w uprawie młodej cebuli ozimej oraz przeznaczonej na materiał nasienny. Szczypior jest uszkadzany już w fazie 2 liści. Uszkadzane są także młode cebulki w fazie tworzenia się główki i dalszego wzrostu. Żerowanie wciornastka prowadzi do uszkodzenia nasienników i obniżenia zdolności kiełkowania nasion cebuli oraz do spadku plonu.

Na porze wciornastek żeruje również w pachwinach liści. Porażone pory wykształcają mało mięsistą łodygę, a górna część liści zasycha i pokryta jest czarnymi odchodami szkodnika. Podobne objawy występują na szczypiorze. Silnie uszkodzone liście tracą na jakości handlowej.

Wciornastki zimują w wierzchniej warstwie gleby, na pozostawionych w polu liściach, a także na nieużytkach, w przechowalniach i szklarniach. Wiosną żerują i rozmnażają się na roślinach dziko rosnących, natomiast w okresie letnim przelatują na uprawy, żerując do późnej jesieni. W ciągu roku występuje 4-6 pokoleń. Wciornastki są owadami ciepłolubnymi, dlatego najkorzystniejsze warunki do rozwoju posiadają przy ciepłej i suchej pogodzie.

Lustrację prowadzi się do 10 m od brzegu plantacji na ok. 15 roślinach. Stwierdzenie obecności w pachwinach liści pora lub na całych liściach od 6-10 wciornastków, jest sygnałem do wykonania zabiegów chemicznych. Wskazane jest wykonanie 3 zabiegów co 3 dni.

Do zwalczania wciornastków zaleca się zastosować przemiennie następujące preparaty: Bulldock 025 EC (0,2 l/ha), Cyperkill Max 500 SC (0,05 l/ha), Fastac 100 EC (0,09 l/ha), Karate Zeon 050 CS (0,12 l/ha), Sumi-Alpha 050 SC (0,2 l/ha), Sorcerer 500 EC (0,05l/ha), Alfazot 025 EC (0,2l/ha). Zabieg oprysku najlepiej wykonać w godzinach porannych lub pod wieczór, z zachowaniem odpowiedniego okresu karencji wg zaleceń producenta.