Nowa umowa nie przewiduje określenia z góry konkretnej ceny minimalnej za buraki. To przełom w dokumentach tego typu, gdyż wcześniej kontrakt zawsze ja wyszczególniał. Strony ustaliły wprowadzenie w miejsce sztywnej ceny, mechanizmu cenowego który biorąc pod uwagę kilkanaście czynników ekonomicznych, bedzie generował jej wielkość w kolejnych latach trwania kontraktu.

Będzie on uwzględniał zmieniające się czynniki ekonomiczne jak: koszty środków produkcji (nawozów, pestycydów, robocizny), wysokość plonów, odległość od cukrowni i wynikający z tego zmienny koszt dowozu korzeni z farmy dozakładu, a także obowiązujące w danym roku ceny na zboża.

Obsługę systemu wyliczającego minimalną cenę skupu buraków cukrowych ma prowadzić niezależna firma konsultingowa. W trakcie rozmów podjęto także decyzję o stworzeniu wspólnie zorganizowanej organizacji prowadzącej badania nad burakiem cukrowym.

Wielkiej Brytanii przysługuje kwota produkcyjna na cukier w wysokości 1,05 mln ton rocznie. BS jest właścicielem czterech cukrowni w Wielkiej Brytanii. Udział firmy w rynku wynosi 50%. BS należy do brytyjskiego giganta spożywczego Associated British Food.

Źródło: farmer.pl