PRZEGLĄD PRASY: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyczerpała kwotę przyznaną Polsce na dopłaty do buraków cukrowych – pisze Magdalena Kozmana.
Dopłat nie dostali wszyscy uprawnieni. Kilka tysięcy rolników czeka jeszcze na obiecane pieniądze. Agencja szacuje, że musi z krajowego budżetu pożyczyć na ten cel przynajmniej 8,5 mln zł.
Pieniądze z polskiego budżetu są tylko chwilowym rozwiązaniem. Agencja musi po nie sięgnąć, bo do końca miesiąca plantatorzy powinni dostać dopłaty. Nic nie wskazuje jednak, że Komisja Europejska pozwoli na zwiększenie pomocy dla polskich rolników.

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi kwota wypłacona ponad kopertę finansową musi być zwrócona - wyjaśnia Radosław Iwański, rzecznik ARiMR.

Agencja sprawdza, którzy rolnicy pobrali niesłusznie pieniądze, i domaga się ich zwrotu. Do tony buraków plantatorzy dostawali ok.34zł. Po dodatkowe płatności cukrowe zgłosiło się 61 tys. rolników.

Plantatorzy musieli udowodnić, że mają umowy kontraktacyjne z cukrowniami. Zdarzało się jednak, że z jednej umowy korzystało kilku dostawców. A ponieważ ubiegły rok był pierwszym, w którym ARiMR wypłacała dopłaty do uprawy buraków cukrowych, to nie przygotowała się należycie do sprawdzenia wniosków.

Nie wiem, dlaczego agencja nie sprawdziła wniosków rolników z informacjami od cukrowni -dziwi się Kazimierz Kobza, dyrektor generalny Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Agencja zwala winę za przekroczenie koperty finansowej na KZPBC. Szacowała, że ilość buraków cukrowych kwalifikująca się do płatności wyniesie 12 mln ton, wobec tego stawka płatności powinna wynieść ok. 33 zł/t buraków. Po interwencji KZPBC stawkę podniesiono.

Wszystko może się dobrze skończyć tylko wtedy, gdy agencja wychwyci nieuczciwych plantatorów. Jeśli jednak nie uda jej się zebrać w ten sposób kwoty, którą wypłaci ponad kopertę finansową, to konsekwencje będą musieli ponieść wszyscy obdarowani dotacjami cukrowymi. Zgodnie z unijną zasadą płatności dla nich powinny zostać obcięte. Nie będzie to jednak łatwe do wykonania.

Nie damy sobie odebrać pieniędzy. Jeśli będą chcieli każdemu obciąć dotacje, to będziemy protestowali - zapowiada Kazimierz Kobza.


Dopłaty do produkcji cukru wprowadzono w Unii Europejskiej w ubiegłym roku. Zasady dotyczące ich wypłaty są jednakowe dla wszystkich krajów. Komisja Europejska każdemu państwu daje kopertę finansową, której nie można przekraczać. Polsce przyznała 99 mln euro w ubiegłym roku na dopłaty do produkcji 1 672 tys. ton cukru. Unijną kopertę finansową podzielono na plantatorów, przyjmując, że jedna tona buraków starcza do produkcji 140 kg cukru.

Koperta finansowa miała wystarczyć dla 11,5 mln ton buraków. Rolnicy zgłosili ich jednak więcej.

Źródło: Rzeczpospolita