Agro Akademia BASF w ostatniej dekadzie sierpnia zagościła na polach gospodarstwa państwa Jazdon w powiecie wolsztyńskim w Wielkopolsce. Rolnicy zapoznali się zastosowaną technologią w uprawie ziemniaka, w tym m.in. ochrony.

Specjaliści z BASF wskazywali, że pierwszy zabieg ochrony chemicznej w plantacjach ziemniaka przeprowadza się zapobiegawczo, przed zakażeniem roślin, a nie po wystąpieniu objawów chorobowych. Do ochrony ziemniaka zalecają fungicyd Cabrio Duo 112 EC oparty o dwie substancje czynne dimetomorf i piraklostrobinę, który stosowano w wizytowanym gospodarstwie dwukrotnie. Podaje się go zapobiegawczo oraz interwencyjnie w dawce 2-2,5 l/ha.

Kolejnym wykorzystanym w gospodarstwie i polecanym przez firmę do ochrony przed chorobami jest działający kontaktowo i wgłębnie Acrobat MZ 69 WG bazujący na dimetomorfie i mankozebie. Preparat zalecany jest w dawce 2 kg/ha.

Do walki z zarazą ziemniaka i alternariozą BASF proponuje preparat Polyram 70 WG bazujący na działającej powierzchniowo substancji czynnej metiram. Fungicyd stosuje się w dawce 1,5-1,8 kg/ha.

Do walki z agresywnymi rasami zarazy ziemniaka, od początku rozwoju kwiatostanów do końca tworzenia jagód (BBCH-51-79) poleca preparat Orvego 525 SC. Fungicyd jest mieszaniną fabryczną dwóch substancji czynnych: dimetomorfu i ametoktradyny. Działa powierzchniowo i wgłębnie.

Podczas warsztatów omawiano także zalecenia nawozowe oraz niuanse, na jakie trzeba zwracać uwagę podczas budowy i adaptacji budynków przeznaczonych do przechowywania bulw. Pokaz zbiorów ziemniaków przeprowadzono 2-rzędowym, zaczepianym kombajnem Grimme z 6-tonowym zbiornikiem model SE 170-60.

W rozmowach z rolnikami gospodarz podkreślał, że w tym sezonie gdy bulwy są małe i przy wyjątkowo suchych warunkach ze zbiorem trzeba poczekać na odrobinę wilgoci. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z tym, że nawet pomimo wyboru najmniejszego separatora około 20 proc. bulw pozostanie na polu za kombajnem. Ponadto przy panującej suszy ziemniaki dostając się na pierwszą taśmę są pozbawione ochronnej warstwy ziemi, przez co narażone są na obicia.