- Związek musi wykonać wolę plantatorów i pomóc im w odzyskaniu należności od producentów cukru, które wynoszą wg. naszego szacunku około 30 milionów euro - mówi dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Jak informuje dyrektor Kobza, poza zleceniem ekspertyzy prawnej, Związek wynajął kancelarię prawną, która jest obeznana w tym prawie i na zlecenie plantatorów prowadzi sprawy z producentami cukru. Obecnie już prowadzone jest postępowanie w stosunku do firm P&L Glinojeck i Sudzucker Polska.

- Koszty związane z prowadzeniem tych spraw sądowych zgodnie z decyzją Zarządu Głównego pokrywane jest przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Obecnie gromadzimy dokumenty do pozostałych producentów cukru t.j Nordzucker i Krajowej Spółki Cukrowej. Jeżeli którykolwiek plantator chciałby uczestniczyć w tym procesie z tych koncernów to prosimy przesłać swoje umowy kontraktacyjne za 2010/11 na nasz adres KZPBC 00-336 Warszawa ul. Kopernika 34. Pozostałe informacje prześlemy po otrzymaniu tych umów - dodaje dyrektor.

Sprawa ma swój początek od marca, kiedy to zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie, które wprowadza tzw. świadczenie dodatkowe wynikające z podziału nadwyżki uzyskanej z ceny zbytu cukru ponad cenę referencyjną.

Plantatorzy domagają się od producentów cukru należnych im świadczeń. Niestety nie widać porozumienia pomiędzy dwoma podmiotami. Stąd pomoc KZPBC dla poszkodowanych plantatorów.