- Krajowe Dni Ziemniaka w Nidzicy to największa i jedna z najważniejszych imprez poświęconych branży ziemniaczanej w naszym kraju. Podczas tegorocznej edycji, która miała miejsce w weekend 23-25 sierpnia, Artur Śliz w imieniu firmy Osadkowski SA odebrał Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za Innowacyjny Produkt Krajowych Dni Ziemniaka Nidzica 2019. Nagrodzonym produktem jest Barrier Si-Ca – informuje firma.

Barrier Si-Ca jest jednym z trzech elementów proponowanej przez firmę Osadkowski SA technologii w uprawie ziemniaka.

- Zastosowanie technologii, w skład której wchodzi Barrier Si-Ca zapewnia lepszy rozwój systemu korzeniowego, efektywniejsze wykorzystanie składników pokarmowych, a także poprawę właściwości gleby. Ponadto celem działania technologii jest większa ilość zawiązanych bulw, zdrowsze rośliny, oraz bulwy wyrównane pod względem wielkości. Dzięki zastosowaniu proponowanej technologii rolnik może spodziewać się zarówno wyższego plonu, jak i lepszej trwałości pozbiorczej – informuje Osadkowski.

Jest to nawóz dolistny, opracowanym przez meksykańską firmę Cosmocel. Jego formuła, oparta jest na połączeniach wapnia i krzemu (Ca 14,8 proc., Si 24 proc.). Została ona opracowana, aby zwiększać wytrzymałość i odporność roślin na stres środowiskowy (uszkodzenia mechaniczne, uszkodzenia słoneczne, szkodniki). Zaleca się stosowanie produktu podczas intensywnego wzrostu owoców, aby zabezpieczyć je przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jak również w celu uzyskania bardziej jędrnych owoców o dłuższym okresie trwałości po zbiorze. Jak przekonuje firma, Barrier Si-Ca jest nawozem bezpiecznym, stosowany zgodnie z etykietą nie powoduje żadnych objawów fitotoksyczności.