Pomysłodawcą wystawy (pierwszy raz odbyła się w 2010 r.) jest Niemiecka Spółdzielnia Rolnicza (DLG – Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft). Obecna jej formuła została ukształtowana przez 3 organizacje – Europejski Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Europejski Związek Producentów Cukru i Międzynarodowy Instytut Badania Buraków Cukrowych.

Trzecia odsłona organizowanej co 2 lata imprezy, odbyła się w Dobieszowie w woj. opolskim, na polach gospodarstwa Konrada Pohla, plantatora współpracującego z Südzucker Polska. Uczestniczyło w niej ok. 150 wystawców krajowych i zagranicznych.

Zainteresowanie zorganizowanym spotkaniem okazało się większe niż, można było przewidywać zważywszy na bardzo już ograniczony areał uprawy tej rośliny w naszym kraju. Imprezę odwiedziły tysiące rolników. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że dużą ich część stanowili przyjezdni z Czech i Niemiec. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle pokazy pracy maszyn. W przerwie między nimi, odwiedzano stoiska firm nasiennych, nawozowych i oferujących środki ochrony roślin.