Zbiór buraka ruszył już na dobre o czym pisaliśmy TUTAJ.

Co z jakością? - Niestety tegoroczna susza przyczyniła się do utraty plonu jeszcze bardziej niż w roku ubiegłym. Średnie plony z zebranych buraków dochodzą do 50 t/ha, jednakże jest wiele plantacji gdzie plony nie przekroczyły 40 t/ha. Zróżnicowana jest zawartość cukru w burakach, w wielu przypadkach poniżej standardu czyli 16 proc. - mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Rafał Strachota, dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Dodatkowo buraki są "podgryzane" przez szkodniki.

- Ciepła i sucha pogoda sprzyjała gwałtownemu wzrostowi populacji gryzoni. Po zbiorze zbóż i rzepaku nastąpiła migracja szkodników na uprawy, które jeszcze nie zostały zebrane, w tym buraki cukrowe – informuje koncern Südzucker Polska.

W uprawie buraka cukrowego szkody lokalnie osiągnęły niespotykaną od lat skalę. Co ciekawe, nadgryzienia pojawiają się zarówno na liściach jak i korzeniach, czasem powodując zamieranie całych roślin.

- Są także „otwartą bramą” dla wnikania patogenów, a utrata liści prowadzi do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej. Buraki z silnymi objawami żerowania gryzoni mogą obłamywać się w trakcie zbioru oraz są bardziej narażone na gnicie w trakcie przechowywania – podają doradcy firmy.

W rosnących burakach walka ze szkodnikami jest bardzo utrudniona. Dlatego zdaniem doradcy należy skupić się na monitorowaniu plantacji i ograniczaniu ich występowania metodami agrotechnicznymi w kolejnym sezonie wegetacyjnym.