Przypominamy, że przygotowanie pola pod uprawę trzeba wykonać jak najwcześniej o ile warunki pogodowe na to pozwolą. Warstwa uprawowo-siewna gleby jednak powinna być osuszona, ponieważ wejście z uprawą wiosenną na zbyt mokrą glebę może powodować zniszczenie jej struktury.

- Właściwie wykonana uprawa przedsiewna powinna spulchnić glebę jedynie do głębokości siewu, czyli w praktyce od ok. 2 - 3 cm. Wówczas nasiona które wysiewamy, zostaną ułożone na zwięzłej warstwie wilgotnego podłoża, a spulchniona, ogrzana gleba, zapewni ich dokładne okrycie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykonanie uprawy przedsiewnej w jednym przejeździe agregatem. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie wody zmagazynowanej po zimie w kompleksie glebowym oraz ograniczy koszty związane z uprawą – radzę eksperci z Südzucker.

Więcej na temat siewu buraka znajduje się TUTAJ.

Uprawiając buraka nie można zapomnieć o tym, że roślina ta jest bardzo wrażliwa na pozostałości herbicydów zbożowych, zwłaszcza z grupy sulfonylomoczników. - W szczególności dotyczy to części środków o działaniu doglebowym po zastosowaniu których uprawa buraków może być prowadzona dopiero po 2 latach od zastosowania. Sulfonylomoczniki o działaniu nalistnym, pomimo krótkiego okresu rozkładu, również mogą powodować uszkodzenia związane z zahamowaniem rozwoju roślin – podaje koncern.

Dlatego przed siewem trzeba wnikliwie przeanalizować etykiety-instrukcje środków pod względem terminów rozkładu substancji w glebie i następczego działania dla buraka.